Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Polityka DZIECKO WYPROSZONE Z OBRAD ZGROMADZENIA MIEJSKIEGO

Yuka Ogata z dzieckiem na sali zgromadzenia miejskiego; źródło: Tri States Public Radio, The Asahi Shimbun

02.12.2017 | 08:45
Opracowanie: Ewelina Turek

Yuka Ogata przyprowadziła swoje 7-miesięczne dziecko na obrady zgromadzenia miejskiego w Kumamoto. Mimo braku zapisu zabraniającego obecności dzieci na spotkaniach chłopiec został wyproszony z sali.

22 listopada członkini zgromadzenia miejskiego w Kumamoto Yuka Ogata przyszła na sesję plenarną razem ze swoim 7-miesięcznym synem. Matka została jednak poproszona o wyniesienie dziecka. Ogata została najpierw wypytana między innymi przez przewodniczącego zgromadzenia Yoshitomo Sawadę, a następnie poproszona o udanie się do jego biura razem z chłopcem. Ogata wróciła na salę obrad, ale już bez dziecka, które zostawiła pod opieką znajomego.

Po sesji Ogata stwierdziła:

Chciałam podkreślić trudności, z którymi muszą sobie radzić kobiety starające się równocześnie zajmować karierą i wychowywać dzieci.

Według sekretariatu zasady zgromadzenia nie zawierają zapisu zakazującego udziału dzieci w spotkaniach. Brak pozwolenia na przebywanie syna Ogaty na sali wiąże się z uznaniem go za „odwiedzającego”, a zgodnie z regułami takie osoby powinny siedzieć w galerii.

Ogata powiedziała, że zabrała syna na zgromadzenie, gdyż z jej wcześniejszych rozmów z sekretariatem na ten temat nic nie wynikło, a sekretariat nalegał, aby zatrudniła opiekunkę. Z drugiej strony sekretariat twierdzi, że Ogata nie złożyła prośby o przyprowadzenie dziecka na obrady. Przewodniczący Sawada powiedział:

Ponownie wysłuchamy jej prośby i przedyskutujemy sprawę w komitecie sterującym zgromadzeniem.

Z powodu 40-minutowego opóźnienia w rozpoczęciu obrad wywołanego tym zajściem do sekretariatu zgromadzenia wpłynęły wnioski o podjęcie kroków dyscyplinarnych przeciwko Ogacie. Następnie 29 listopada zgromadzenie miejskie zdecydowało się na wydanie pisemnego upomnienia dla Ogaty za złamanie zasad i utrudnienie przebiegu sesji. Polityk przeprosiła za wywołane obecnością jej syna opóźnienie.

Zajście to zyskało rozgłos w mediach społecznościowych, gdzie rozpowszechniło się użycie hashtaga #KozurekaigiOK (zabranie dziecka na spotkanie jest OK). Z kolei przeciwnicy tej idei zaczęli wykorzystywać hashtag #KozurekaigiNG (zabranie dziecka na spotkanie nie jest dobre). Dziennik „The Japan Times” uważa, że powstanie hashtaga #KozurekaigiOK zostało spowodowane wpisem twórcy filmów Kazuakiego Kiriyi na twitterze, który napisał:

Każdy, kto pracuje z Kiriyą, może przyprowadzić swoje dziecko. Bez względu na to, czy jest to spotkanie, wywiad lub sesja filmowa, nie mam nic przeciwko.

Profesor nauk politycznych na Uniwersytecie Sophia Mari Miura stwierdziła, że Ogata zwróciła uwagę na istotny problem, jakim jest stworzenie integracyjnego środowiska w zdominowanym przez mężczyzn świecie polityki. Według Miury japońskie ciała legislacyjne działają w oparciu o założenie, że twórcy prawa są zdrowymi mężczyznami. W związku z tym nie istnieje system urlopów wychowawczych, ani nie ma wystarczająch udogodnień dla niepełnosprawnych polityków.

ŹRÓDŁA

The Asahi Shimbun
The Japan Times
Japan Today

TAGI:

kontrowersje   zatrudnienie kobiet   kobiety  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy