Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Społeczeństwo DYSKRYMINACYJNY INCYDENT W SKLEPIE Z KOSMETYKAMI

Kosmetyki POLA; źródło: Oficjalna strona POLA

06.12.2017 | 14:21
Opracowanie: Olimpia Widowska-Wielandt

Firma POLA, japoński producent kosmetyków, wystosowała oficjalne przeprosiny po tym, jak w witrynie jednego ze sklepów umieszczono kartkę zabraniającą wstępu do niego Chińczykom.

W piątek 24 listopada br. chińskie i tajwańskie media społecznościowe zelektryzowało zdjęcie oszklonych drzwi jednego ze sklepów japońskiej firmy POLA (producenta kosmetyków), na których widniała kartka z odręcznym napisem informującym o zakazie wstępu dla Chińczyków. POLA zareagowała natychmiast. Mimo iż nie podano lokalizacji obiektu, przedstawiciele przedsiębiorstwa szybko wykryli, że sklep znajduje się w prefekturze Aichi i zajęli się wyjaśnieniem incydentu. Dzień później na swojej stronie internetowej POLA zamieściła – w języku chińskim i japońskim – przeprosiny za zajście „wywołujące nieprzyjemne uczucia i dyskomfort wielu osób”. Podano również, że kartka z zakazem wstępu została usunięta oraz że wobec osób odpowiedzialnych za incydent zostaną wyciągnięte konsekwencje. Według Jiji Press sklep został zamknięty w sobotę wieczorem, a POLA rozwiązała z nim umowę.

Napis na drzwiach sklepu; źródło: Shanghaiist

Jak podaje dziennik „The Asahi Shimbun”, powołując się na dane rządowe, od stycznia do października 2017 roku Japonię odwiedziło około 6,2 miliona Chińczyków. Czasami przyjeżdżają oni do Kraju Kwitnącej Wiśni wyłącznie na zakupy, a kosmetyki są jednymi z chętniej nabywanych przez nich produktów. Na tym rynku od ponad 80 lat działa POLA, mając obecnie w Japonii około 4600 sklepów ze swoimi produktami i planując ekspansję właśnie do Chin.

Incydent w sklepie nie jest pierwszym tego typu przypadkiem w 2017 roku. Wcześniej Chińczyków wzburzyło umieszczanie w pokojach hoteli należących do APA Group opracowań zaprzeczających dokonaniu przez Japończyków masakry w Nankinie. Broszury zostały usunięte, ale jedynie tymczasowo, a przedstawiciele grupy nie obiecują, że opracowania nie pojawią się ponownie w okresie igrzysk olimpijskich w 2020 roku.

ŹRÓDŁA

The Asahi Shimbun
CGTN
Oficjalna strona POLA
Jiji Press

TAGI:

stosunki międzynarodowe   Chiny   skandale  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy