Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Polityka KOREA PÓŁNOCNA ZNOWU STRASZY RAKIETAMI

Koreańczycy z Południa oglądają informacje o próbie rakietowej; źródło: Sky News

04.12.2017 | 08:56
Opracowanie: Ewa Kubasik-Kobiałka

Nad ranem w środę 29 listopada bieżącego roku Pjongjang przeprowadził kolejną próbę rakietową. Pocisk spadł do morza niedaleko Japonii.

Rakieta została wystrzelona około 3:18 czasu japońskiego (wtorek 19:18 czasu polskiego) z okolic Pyongsongu. Po 53 minutach lotu spadła do morza w obrębie wyłącznej strefy ekonomicznej Japonii. Podczas wystąpienia w parlamencie premier Shinzō Abe podał, że pocisk przeleciał około tysiąc kilometrów, a maksymalna wysokość, jaką osiągnął, to ponad 4 tysiące kilometrów. Jak podaje Reuter, według ekspertów była to nowa rakieta Hwasong-15.

Zdaniem Pentagonu pocisk, choć był międzykontynentalną rakietą balistyczną (ICBM), nie stanowił zagrożenia dla Stanów Zjednoczonych. Z drugiej strony, przytaczani przez Reutera specjaliści na podstawie pokonanego przez rakietę dystansu i trajektorii lotu, uważają, że może ona osiągnąć cel w promieniu 13 tysięcy kilometrów, co wystarczy, żeby w jej zasięgu znalazło się całe USA.

Shinzō Abe potępił wystrzelenie rakiety. Zapewnił też, że wraz ze społecznością międzynarodową Japonia będzie wywierała presję na Koreę Północną, by ta zaprzestała testów. Podczas spotkania z reporterami powiedział:

Japonia nigdy nie ulegnie żadnemu prowokacyjnemu działaniu (Korei Północnej) i będzie wywierać na nią maksymalną presję.

Z kolei minister spraw zagranicznych Tarō Kōno poinformował, że Japonia, poprzez swoją ambasadę w Pekinie, złożyła silny protest i wezwała Pjongjang do zmiany polityki.

Minister obrony narodowej Itsunori Onodera zapewnił, że mimo iż rakieta spadła około 250 kilometrów od wybrzeża prefektury Aomori, nie spowodowała strat. Dodał także, że nie wydano rozkazu jej przechwycenia, gdyż oceniono, że nie ma możliwości, by spadła w granicach Japonii.

ŹRÓDŁA

The Mainichi I
The Mainichi II
The Asahi Shimbun
Reuters

TAGI:

Abe   Korea  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Intronizacyjne pozwy

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy