Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Polityka ABE I GUTERRES O KOREI PÓŁNOCNEJ

Guterres i Abe; źródło: Nikkei Asian Review

18.12.2017 | 08:50
Opracowanie: Ewa Kubasik-Kobiałka

Sekretarz Generalny ONZ António Guterres podczas wizyty w Tokio ostrzegał przed możliwością wojny z Koreą Północną.

Podczas trwającego ponad godzinę spotkania Guterres i premier Shinzō Abe podkreślili, że zarówno ONZ, jak i Japonia dalej chcą wywierać presję na Koreę Północną, tak by ta zrezygnowała z badań nad bronią jądrową. Podczas rozmowy z dziennikarzami Abe powiedział:

Całkowicie zgodziliśmy się co do tego, że denuklearyzacja Półwyspu Koreańskiego jest nieodzowna dla zapewnienia pokoju i stabilizacji w regionie.

Z kolei Guterres stwierdził, że:

To oczywiste, że postanowienia Rady Bezpieczeństwa muszą być w pierwszej kolejności w pełni wdrożone przez Koreę Północną, ale także przez wszystkie pozostałe kraje, których rola jest kluczowa dla skutecznego stosowania sankcji.

Według „Nikkei Asian Review” pogląd ten odnosił się do postępowania Chin. Sekretarz Generalny przestrzegł również przed ryzykiem wojny.

Zaledwie parę dni przed spotkaniem Abe i Guterresa w kwestii Korei Północnej wypowiedział się sekretarz stanu USA Rex Tillerson, który zgodził się na rozpoczęcie bezpośrednich rozmów z Pjongjangiem, bez żadnych warunków wstępnych. Zaraz potem takiemu stanowisku zaprzeczył Biały Dom, oświadczając, że rozpoczęcie rozmów będzie możliwe dopiero, gdy władze Korei Północnej zmienią swój sposób postępowania. Zdaniem Japonii nie czas teraz na rozmowy, ale na stosowanie możliwie najostrzejszych sankcji.

Również niedawno Koreę Północną odwiedził Sekretarz do Spraw Politycznych ONZ Jeffrey Feltman. Była to pierwsza od 2011 roku wizyta w tym kraju tak wysokiego rangą przedstawiciela ONZ. Feltman spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Korei Północnej Ri Yong Ho oraz wiceministrem Pak Myong Guk. Przedstawiciel ONZ podkreślił konieczność zastosowania się Pjongjagu do postanowień Rady Bezpieczeństwa. Dodał także, że jedyną drogą rozwiązania konfliktu jest dyplomacja i szczery dialog.

Oprócz zagrożenia jakie Korea Północna obecnie stanowi dla pokoju na świecie, Abe i Guterres rozmawiali też o Japończykach porwanych na zlecenie Pjongjangu. Guterres stanowczo potępił te akty.

ŹRÓDŁA

Asia Nikkei Review
Reuters I
Reuters II

TAGI:

Abe   Korea  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Intronizacyjne pozwy

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy