Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Społeczeństwo WYKONANO DWA WYROKI ŚMIERCI

Statuetka Kannon w pokoju prowadzącym do sali egzekucji; źródło: Mirror/AFP

23.12.2017 | 12:02
Opracowanie: Olimpia Widowska-Wielandt

19 grudnia br. wykonano dwa wyroki śmierci, między innymi na człowieku, który dokonał zbrodni, kiedy był nieletni.

Wtorek 19 grudnia 2017 roku był ostatnim dniem życia dwóch skazanych na powieszenie Japończyków: Teruhiko Sekiego i Kiyoshiego Matsuiego. Dla obu zasądzono karę śmierci za morderstwa kilku osób. Egzekucja wywołała międzynarodową krytykę, apele i debaty, związane między innymi z wiekiem Sekiego w czasie popełnienia zbrodni – miał on wtedy jedynie 19 lat.

Małoletni ma mniejszą zdolność do osądzania niż dorosły i łatwo ulega wpływowi rodziny i czynników społecznych. Niewłaściwym jest przypisywanie odpowiedzialności nieletnim i nie powinni oni być skazywani na śmierć

– uważa Yuji Ogawara, prawnik, członek Japońskiej Federacji Stowarzyszeń Adwokatów, która od 2016 roku oficjalnie sprzeciwia się karze śmierci, domagając się zamiany jej na dożywotne więzienie. Wśród japońskich prawników nie ma jednak jednomyślności w tej kwestii, ponieważ część z nich popiera karę śmierci za morderstwa. Podobnego zdania jest Hidemichi Morosawa, były rektor Uniwersytetu Tokiwa, który argumentuje, że nie powinno się z niej rezygnować ze względu na „niedowiedzioną naukowo tezę, że młodzi ludzie mogą całkowicie odmienić swoje życie”

Wykonanie wyroku na Sekim i Matsuim zarządziła Yoko Kamikawa, od lipca br. minister sprawiedliwości Japonii. Na konferencji prasowej zorganizowanej z okazji zajęcia przez nią wspomnianego stanowiska zapowiedziała, że będzie zajmowała się karą śmierci „zgodnie z prawem i poszanowaniem wyroków sądów”. Kamikawa wcześniej nakazała wykonanie kary śmierci na Tsukasie Kandzie, w 2015 roku, kiedy również pełniła funkcję ministra sprawiedliwości.

Jak podało Ministerstwo Sprawiedliwości, zarówno Seki, jak i Matsui złożyli wcześniej wnioski o ponowne rozpatrzenie ich spraw, co od grudnia 1999 roku zwyczajowo zawieszało wykonanie kary śmierci. Sytuacja zmieniła się w lipcu tego roku, kiedy to Katsutoshi Kaneda, poprzednik Kamikawy, nakazał wykonanie wyroku na skazanym, który również wniósł o ponowne zbadanie jego przypadku.

44-letni Teruhiko Seki w 1992 roku, używając między innymi noża, zabił dyrektora korporacyjnego, jego żonę, matkę i córkę. Przeżyła 15-letnia wtedy druga córka dyrektora, którą Seki jedynie ranił. Prawnicy skazanego prosili o lżejszy wyrok ze względu na wiek przestępcy oraz trudne dzieciństwo, które mogło mieć wpływ na jego postępowanie. Ich zdaniem młody kryminalista miał szansę na resocjalizację. Sąd orzekł jednak karę śmierci, a później podtrzymały ją Sąd Najwyższy w Tokio i Sąd Najwyższy (ostatni w 2001 roku). Seki był drugą osobą, na której wykonano karę śmierci za przestępstwo dokonane, gdy była jeszcze nieletnia. W 1997 roku dokonano egzekucji na Norio Nagayamie, który również miał 19 lat, gdy zabił cztery osoby. Obecnie jest jeszcze pięciu skazanych w takiej sytuacji.

Drugi z więźniów, 69-letni Kiyoshi Matsui, w 1994 roku zamordował młotem swoją partnerkę i jej rodziców. Zasądzony dla niego wyrok śmierci również był rozpatrywany przez Sąd Najwyższy i został utrzymany (w 1999 roku).

Poprzednie wykonanie kary śmierci miało miejsce w lipcu 2017 roku. Na egzekucję wciąż oczekują 122 osoby.

ŹRÓDŁA

Kyodo News
The Asahi Shimbun
The Japan Times (I)
The Japan Times (II)

TAGI:

prawo   kryminologia   kontrowersje  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Intronizacyjne pozwy

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy