Łyżwiarze tuż po ogłoszeniu składu reprezentacji na igrzyska w Pjongczangu; źródło: YouTube.

28.12.2017 | 12:50
Opracowanie: Agnieszka Demidowska

24 grudnia ogłoszono, jak będzie wyglądać reprezentacja Japonii w łyżwiarstwie figurowym na najbliższych zimowych igrzyskach olimpijskich.

Skład reprezentacji został ogłoszony przez Japońską Federację Łyżwiarstwa tuż po zakończeniu konkurencji solistów podczas tegorocznych mistrzostw krajowych, które odbyły się w tokijskim Musashino Forest Sports Plaza. Wyniki z tych zawodów są dla przedstawicieli federacji najważniejszymi, choć nie jedynymi, czynnikami, które mają pomóc w wyłonieniu najlepszych japońskich zawodników.

Mocą ich decyzji w Pjongczangu w konkurencji solistów wystąpią: Shōma Uno, Keiji Tanaka i Yuzuru Hanyū. Pierwsze dwa miejsca w reprezentacji powędrowały do zdobywcy złotego i srebrnego medalu zawodów krajowych. Dla Shōmy Uno, który łącznie zdobył 283,3 punktu, jest to już drugi tytuł z rzędu. W zeszłym roku zajęcie najwyższego miejsca na podium umożliwiła mu m.in. choroba Yuzuru Hanyū. Keiji Tanaka podczas tegorocznych zawodów w łącznej klasyfikacji uzyskał 267,15 punktu. To wystarczyło, aby znaleźć się na drugim miejscu podium i zagwarantować sobie wyjazd na igrzyska olimpijskie.

Program dowolny Shōmy Uno; źródło: JPTV/YouTube

Yuzuru Hanyū, który jest w trakcie leczenia poważnej kontuzji, został z kolei wybrany ze względu na swój sukces z ostatnich Mistrzostw Świata w Łyżwiarstwie Figurowym. Jak powiedziała Yoshiko Kobayashi, dyrektorka Japońskiej Federacji Łyżwiarstwa, Hanyū powrócił już do treningów, chociaż nie wykonuje jeszcze żadnych skoków. Do rywalizacji w zawodach powróci podczas igrzysk olimpijskich.

Najwięcej emocji związanych z doborem składu reprezentacji towarzyszyło konkurencji solistek. Zwycięstwem w zawodach krajowych Satoko Miyahara wywalczyła sobie pewne miejsce w składzie japońskiej reprezentacji. Już w czerwcu tego roku członkowie federacji wspominali o tym, że udział w igrzyskach zagwarantowany będzie zdobywczyni pierwszego miejsca. Za swoje występy Miyahara uzyskała 220,39 punktu i tym samym zdobyła swój czwarty z rzędu mistrzowski tytuł.

Program dowolny Satoko Miyahary; źródło: JPTV/YouTube.

Japońska Federacja Łyżwiarstwa musiała więc rozstrzygnąć, która z łyżwiarek zajmie drugie miejsce w reprezentacji. Ostatecznie zdecydowano się na 17-letnią Kaori Sakamoto, która podczas mistrzostw zdobyła srebrny medal. Warto jednak wspomnieć, że po programie krótkim Sakamoto wyprzedzała Miyaharę i była na pierwszym miejscu. O jej wyborze zadecydował też fakt, iż podczas Skate America młoda Japonka wywalczyła sobie srebrny medal (złoto przypadło wtedy Miyaharze). Największą rywalką Sakamoto była 16-letnia Wakaba Higuchi, która w międzynarodowych rankingach zajmuje wyższe miejsce niż Sakamoto. Podczas zawodów krajowych uplasowała się jednak dopiero na czwartej pozycji (łącznie zdobyła 206,96 punktu). Sama Yoshiko Kobayashi przyznała, że wybór drugiej łyżwiarki był trudną decyzją.

Na uwagę zasługuje również juniorka Rika Kihira, która tym razem konkurowała z łyżwiarkami w kategorii seniorów i ostatecznie zajęła trzecie miejsce (208,03 punktu). Kihirze, zarówno podczas programu krótkiego, jak i dowolnego, udało się wykonać potrójnego axla. W programie dowolnym wykonała go 2 razy – raz solo, raz w kombinacji z potrójnym toeloop’em.

Program dowolny Riki Kihiry; źródło: JPTV/YouTube.

W konkurencji par tanecznych na reprezentantów Japonii wybrano Kanę Muramoto i Chrisa Reeda, natomiast w parach sportowych będzie można zobaczyć Miu Suzaki i Ryūichiego Kiharę.