Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Społeczeństwo SAMOTNE DRZEWO OTRZYMA NOWE ŻYCIE?

Pożegnanie „Kashima no ippon matsu”; źródło: The Mainichi

05.01.2018 | 13:57
Opracowanie: Olimpia Widowska-Wielandt

Miasto Minamisoma pożegnało sosnę, która jako jedyna z całego lasu przetrwała tsunami z 2011 roku.

W środę 27 grudnia 2017 roku około 100 osób zebrało się na ceremonii pożegnalnej zorganizowanej dla sosny zwanej Kashima no ippon matsu (Samotna sosna z Kashimy). Drzewo rosło w dzielnicy Minamimigita, znajdującej się w okręgu Kashima miasta Minamisoma (pref. Fukushima) i – jak podali dawni mieszkańcy tej dzielnicy – miało około 200 lat. Przed tsunami z marca 2011 roku sosna była częścią znajdującego się na wybrzeżu lasu i jako jedyna przetrwała katastrofę. Stała się przez to symbolem odrodzenia dla tutejszej społeczności, która czynnie angażowała się w opiekę nad drzewem. Ponieważ jednak zniszczony falochron nie zabezpieczał już przed morską wodą, dostała się ona do korzeni sosny, co spowodowało ich gnicie. Nie pomogło stosowanie specjalnych środków ani obkładanie korzeni workami z piaskiem i w 2017 roku drzewo uschło.

W związku z decyzją władz prefekturalnych o odtworzeniu części lasu na wybrzeżu poprzez posadzenie na jednym z jego krańców nowych sosen postanowiono ściąć Samotną sosnę z Kashimy. 27 grudnia rano, przy delikatnych opadach śniegu, lokalni mieszkańcy podziękowali drzewu za to, że przez kilka lat było dla nich symbolem żałoby, ale także nadzieją na odrodzenie. Później tego samego dnia sosna została ścięta, co jednak najprawdopodobniej nie zakończy jej historii jako symbolu. Z pozyskanego z niej drewna mają być wykonane tabliczki na drzwi, które zostaną rozesłane do dawnych mieszkańców okręgu.

Kiedy nie mieliśmy już żadnego oparcia, wspierała nas ta sosna

– powiedział 77-letni Kazuo Goga, były burmistrz okręgu Kashima, kiedyś mieszkający tutaj z żoną oraz synem i jego rodziną. Goga czynnie angażował się w opiekę nad drzewem, ponieważ wciąż żyje w nim wspomnienie tsunami z 2011 roku. Mimo iż obecnie zamieszkuje w prefekturze Yamagata, od czasu do czasu odwiedza Minamimigitę, aby posprzątać okolicę swojego dawnego domu. Sama dzielnica została zlikwidowana, ponieważ jest tu zbyt niebezpiecznie, aby wybudować nowe domy, a dawni mieszkańcy przenieśli się do innych miejscowości. Posadzenie drzew na wybrzeżu ma zmniejszyć ryzyko potencjalnych katastrof w przyszłości.

ŹRÓDŁA

The Mainichi
The Japan News
Jiji Press

TAGI:

tsunami   Fukushima   fauna  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy