Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Społeczeństwo SĘDZINA SĄDU NAJWYŻSZEGO BĘDZIE ORZEKAĆ POD PANIEŃSKIM NAZWISKIEM

Posiedzenie Sądu Najwyższego; źródło: The Asia-Pacific Journal: Japan Focus

17.01.2018 | 07:45
Opracowanie: Ewa Kubasik-Kobiałka

Nowo mianowana sędzina Sądu Najwyższego Yūko Miyazaki zapowiedziała, że będzie orzekać pod panieńskim nazwiskiem.

Yūko Miyazaki ma ponad 30-letnie doświadczenie prawnicze. Specjalizuje się w prawie finansowym i podatkowym. 9 stycznia bieżącego roku oficjalnie objęła stanowisko sędziego Sądu Najwyższego. Jest szóstą kobietą w historii japońskiego sądownictwa, której się to udało.

Od 1898 roku japońskie prawo nakłada na małżeństwa obowiązek przyjęcia tego samego nazwiska. Konstytucyjność tego zapisu potwierdził Sąd Najwyższy w grudniu 2015 roku. Choć możliwe jest przyjęcie nazwiska żony przez męża, dzieje się tak jedynie w około 4% przypadków. Jak zauważa „Japan Today”, do takiej sytuacji dochodzi, gdy w rodzinie żony nie ma męskiego potomka, a ważne jest utrzymanie rodowego nazwiska.

Zdaniem Miyazaki w związku ze zmieniającym się społeczeństwem powinny być dostępne inne opcje:

Obecnie ludzie mają bardziej zróżnicowane systemy wartości, zapewnienie im wielu możliwości jest niezwykle ważne.

Krytycy obowiązującego prawa zarzucają mu, że jest dyskryminujące i nieprzystające do współczesnych czasów. Japonia została zaklasyfikowana na 114. miejscu raportu na temat nierówności płci i zajmuje najniższe miejsce spośród państw grupy G7. W Japonii wkład kobiet w takie dziedziny jak gospodarka czy polityka wciąż jest na bardzo niskim poziomie.

Choć Sąd Najwyższy uznał, że prawo dotyczące nazwisk małżonków jest zgodne z konstytucją, to w zeszłym roku przyznał sędziom możliwość posługiwania się nazwiskami sprzed zawarcia małżeństwa. Swoją decyzję uzasadnił między inny zmianami społecznymi. Miyazaki jest pierwszą osobą, która skorzysta z tej możliwości. Pod tym nazwiskiem była zarejestrowana w Japońskim Stowarzyszeniu Adwokatur. Podczas konferencji prasowej Miyazaki powiedziała:

Używałam mojego panieńskiego nazwiska Miyazaki, kiedy pracowałam jako adwokat, zatem jest rzeczą naturalną to, że powinnam przy nim pozostać.

ŹRÓDŁA

The Japan Times
Japan Today
The Asahi Shimbun

TAGI:

prawo   kobiety   równouprawnienie  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy