Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Społeczeństwo BYŁY SZEF YAKUZY ZATRZYMANY W TAJLANDII

Shigeharu Shirai po zatrzymaniu; źródło: The Australian

18.01.2018 | 07:22
Opracowanie: Mateusz Chrzczonowski

Shigeharu Shirai – były przywódca japońskiej grupy przestępczej Kōdōkai – został aresztowany w Tajlandii po ponad 14 latach ukrywania się.

Jak podała tajlandzka policja, 10 stycznia bieżącego roku w miejscowości Lopburi, na północ od Bangkoku, pojmano poszukiwanego od wielu lat byłego przywódcę jednego z japońskich gangów. Aresztowany mężczyzna to Shigeharu Shirai, który do 2003 roku dowodził podgrupą Kōdōkai należącą do Yamaguchi-gumi – jednej z największych organizacji japońskiego półświatka zaliczanej do yakuzy. Był poszukiwany za domniemane zabójstwo Kashihiko Otobe – swojego zastępcy i rywala.

Na trop 74-letnego Shigeharu Shiraia śledczy wpadli, gdy w sierpniu ubiegłego roku na Facebooku zostały umieszczone jego zdjęcia. Można było rozpoznać na nich charakterystyczne dla yakuzy tatuaże (irezumi) pokrywające całe ciało mężczyzny. Osoba, która opublikowała zdjęcia, dodała podpis:

Wujku, jesteś dla mnie idolem. Czy będę wyglądać tak jak ty, gdy dorosnę?

Zdjęcia Shigeharu Shiraia z sierpnia 2017 roku; źródło: MGR Online

Fotografie zostały udostępnione ponad 10 tys. razy i szybko obiegły Internet. Już wtedy internauci rozpoznawali na nich byłego lidera yakuzy. Gangster został również zidentyfikowany po charakterystycznym znaku wśród członków yakuzy, czyli braku małego palca. Jest to jedna z tradycyjnych kar dla członków japońskich gangów.

Rzecznik tajlandzkiej policji Wirachai Songmetta powiedział, że Shirai przyznał się do bycia przywódcą grupy przestępczej, nie potwierdził on jednak swojego udziału przy zabójstwie Kashihiko Otobe. Dodał tylko, że jego zastępca był zastraszany.

Shirai nie posiadał paszportu ani wizy, więc oficjalnym powodem jego zatrzymania i deportacji jest nielegalne przebywanie na terytorium Tajlandii.

ŹRÓDŁA

Japan Today
Metro UK

TAGI:

yakuza  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy