Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Społeczeństwo KONIEC ORZECZEŃ W SPRAWACH CZŁONKÓW AUM SHINRIKYŌ?

Katsuya Takahashi, źródło: The Telegraph/AFP

27.01.2018 | 11:54
Opracowanie: Olimpia Widowska-Wielandt

Czwartkowa decyzja Sądu Najwyższego prawdopodobnie oznacza koniec procesów osób oskarżonych o rozpylenie sarinu w tokijskim metrze w 1995 roku.

W czwartek 18 stycznia 2018 roku japoński Sąd Najwyższy wydał wyrok w sprawie Katsuyi Takahashiego, ostatniego z członków sekty Aum Shinrikyō sądzonych za udział w ataku terrorystycznym w 1995 roku. Podtrzymana została kara dożywotniego więzienia za współudział w rozpyleniu sarinu w tokijskim metrze oraz cztery inne przestępstwa. Tym samym odrzucono apelację Takahashiego złożoną od wyroku wydanego przez Sąd Najwyższy w Tokio. Jego orzeczenie jest najprawdopodobniej ostateczne, bo choć więzień ma jeszcze prawo złożyć sprzeciw, to bardzo mało prawdopodobne jest to, że zostanie on rozpatrzony.

Oprócz wydania ostatecznego wyroku decyzja Sądu Najwyższego ma drugie znaczenie. W przypadku oskarżeń grupowych zwykle czeka się z egzekucjami do momentu, gdy wszyscy skazani zostaną osądzeni. Takahashi był ostatnim członkiem sekty, wobec którego toczyło się postępowanie za atak w metrze w 1995 roku. Przypuszcza się zatem, że Ministerstwo Sprawiedliwości wkrótce nakaże wykonanie kary śmierci na trzynastu osobach skazanych na nią za tę zbrodnię. Jak podał dziennik „The Asahi Shimbun”, jeden z przedstawicieli ministerstwa określił wyrok jako usunięcie ostatniej przeszkody do przeprowadzenia egzekucji.

20 marca 1995 roku członkowie Aum Shinrikyō wnieśli do pociągów metra paczki z sarinem i poprzebijali je parasolami. W wyniku rozprzestrzenienia się trującego gazu śmierć poniosło 13 osób, a ponad 6000 odniosło obrażenia. Jak przyznał Shōkō Asahara (prawdziwe imię i nazwisko: Chizuo Matsumoto), założyciel sekty i pomysłodawca całego przedsięwzięcia, celem akcji było odesłanie zgubionych dusz na wyższy poziom duchowy. O sekcie, która ma na swoim koncie łącznie 29 zabitych, pisaliśmy kilkukrotnie na łamach naszego dziennika: tutaj, tutaj i tutaj.

W sprawach przeprowadzonych po ataku w metrze oskarżono 192 osoby. Trzynaście z nich, w tym Asaharę (aresztowanego w maju 1995 roku i odpowiedzialnego również za inne zbrodnie), skazano na śmierć, a pięć na dożywotnie więzienie. Założyciel sekty oczekuje na egzekucję już od 11 lat, a jego towarzysze od 6 do 12 lat.

Aresztowany w 2012 roku Katsuya Takahashi ukrywał się przez 17 lat. Ścigany, a następnie sądzony był za przywiezienie do stacji metra towarzysza, który później rozpylił tam sarin. Jego przypadek rozpatrywano po zakończeniu postępowania w sprawie Naoko Kikuchi, również członkini Aum Shinrikyō, która dostarczyła materiały do wykonania bomby, podrzuconej do budynku Tokijskiego Rządu Metropolitalnego w maju 1995 roku. Kikuchi, która twierdziła, że nie wiedziała, do czego posłużą materiały, ostatecznie została uniewinniona. W przypadku Takahashiego sędziowie uznali jednak, że wiedział on doskonale, jaki jest cel jego operacji.

ŹRÓDŁA

The Japan Times (I)
The Japan Times (II)
The Asahi Shimbun
The Japan News

TAGI:

Tokio   kryminologia   terroryzm  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy