Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

O kraju TOKIO W ŚNIEGU

Śnieg w okolicach Pałacu Cesarskiego w Tokio; źródło: Reuters (fot. Kim Kyung-Hoon)

23.01.2018 | 07:47
Opracowanie: Olimpia Widowska-Wielandt

Poniedziałkowe opady śniegu, które nawiedziły stolicę Japonii okazały się tak intensywne, że firmy nakazywały pracownikom wcześniejsze wyjście do domu.

W poniedziałek 22 stycznia br. Tokio i jego okolice nawiedziły największe od lutego 2014 roku opady śniegu. Biały puch spowodował mnóstwo problemów w poruszaniu się po metropolii, a ponad 60 osób zostało rannych, głównie z powodu upadków na śliskich drogach. Około 14:30 Japońska Agencja Meteorologiczna wystosowała – również po raz pierwszy od czterech lat – ostrzeżenie pogodowe, skierowane do osób poruszających się po 23 okręgach Tokio oraz rejonie Tama. W związku z tym, że największych opadów śniegu spodziewano się w godzinach od 18 do 21, niektóre firmy nakazały pracownikom wrócić wcześniej do domu, z czego wiele osób skorzystało. Szkoły odwoływały lekcje oraz popołudniowe zajęcia.

Już w sobotę 20 stycznia ministerstwo transportu zaleciło mieszkańcom pozostanie w domach w miarę możliwości. Śnieg pojawił się w Tokio w poniedziałek rano, a w centrum spadło go ponad 20 cm. Japońska Agencja Meteorologiczna apelowała do kierowców i pieszych o ostrożność na oblodzonych drogach, a Japońskie Stowarzyszenie Samochodowe zaleciło kierowcom używanie łańcuchów i unikanie nagłego przyspieszania.

Mimo komunikatów i ostrzeżeń wydawanych przez różne instytucje, śnieg przyczynił się do ponad 600 wypadków drogowych. 50 samochodów utknęło na Tęczowym Moście, który ostatecznie został zamknięty z powodu licznych kolizji spowodowanych śliską jezdnią, podobnie jak niektóre drogi ekspresowe w Tokio i okolicach. Problemy mieli także pasażerowie komunikacji publicznej. Ze względu na tłumy podróżujących ograniczono wstęp na niektóre stacje. Przedstawiciele Tokyo Metro poinformowali, że możliwe są opóźnienia, a nawet odwołania części kursów i zalecili pasażerom sprawdzanie najnowszych wiadomości na stronie internetowej metra. Zamknięta została linia Yurikamome, ponieważ pociąg nie był w stanie podjechać pod górę po zaśnieżonych torach. Zwolniły również shinkanseny, a linie lotnicze odwołały łącznie ponad 300 lotów.

Niektórzy byli jednak zadowoleni z powodu niespodziewanego ataku zimy.

Spędzimy popołudnie grając w gry

– powiedziała Yuriha Takata, uczennica drugiej klasy liceum w Jokohamie, ciesząc się z odwołanych zajęć.

Powody do radości mieli też pracownicy branży związanej z zimową aurą. Jak podał Masakazu Suzuki pracujący w Autobacs Seven Co., w weekend firma zanotowała znaczny wzrost sprzedaży opon antypoślizgowych. Popularnością cieszyły się też akcesoria dla pieszych takie jak antypoślizgowe kolce do butów czy kalosze.

Jeśli prognozy pogody się potwierdzą, nad Japonię napłynie zimne powietrze, które utrzyma się nawet do końca stycznia. Od wtorku intensywne opady śniegu spodziewane są na wybrzeżu w regionach Tōhoku i Hokuriku.

To nie pierwszy raz w tym roku, kiedy zima daje się we znaki Japończykom. Na łamach naszego dziennika pisaliśmy o pasażerach, którzy spędzili noc w pociągu zatrzymanym właśnie przez śnieg.

ŹRÓDŁA

The Japan Times
NHK(I)
NHK(II)
Japan Today
The Asahi Shimbun

TAGI:

Tokio   pogoda   zima  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy