Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Kultura MUZYKA KLASYCZNA W TOKIJSKIM METRZE

Pociąg serii 13000 na linii Hibiya; źródło: tokyorailwaylabyrinth.blogspot.com/

08.02.2018 | 10:53
Opracowanie: Agnieszka Brzozowska

Od 29 stycznia 2018 roku jazdę linią Hibiya umila podróżnym odtwarzana w wagonach muzyka klasyczna. Wśród utworów znajduje się m.in. „Nokturn” Chopina.

Składy pociągów, w których odtwarzana jest muzyka, weszły do użytku na linii Hibiya w marcu 2017 roku. Wyposażone są one w wysokiej jakości system odtwarzania stereo. Sprzęt ten miał być używany w wyjątkowych sytuacjach oraz do komunikatów głosowych, jednak operator tokijskiego metra zdecydował się to zmienić. Jak podaje dziennik „Japan Today”, muzyka klasyczna będzie towarzyszyła pasażerom określonych przejazdów na obejmującej siedem stacji trasie Nakameguro–Kita-Senju.

Sama idea odtwarzania muzyki, która miałaby zrelaksować i poprawić doświadczenia pasażerów, nie wzięła się znikąd. Muzyka klasyczna włączana jest zwykle, aby sprawdzić działanie głośników, gdy wagony nie przewożą pasażerów. W lipcu ubiegłego roku maszynista przypadkowo włączył klasyczny utwór podczas przejazdu, co spotkało się z pozytywną reakcją osób, które wówczas podróżowały. Przychylny odbiór odtwarzanej muzyki potwierdziły dodatkowe testy, które miały miejsce od tego czasu. Jak twierdzi rzecznik metra, Takahiro Yamaguchi:

Choć był to przypadek, temat podchwyciły media społecznościowe, a my dostaliśmy wiele komentarzy, z których wynikało, że nieoczekiwana muzyka spodobała się pasażerom i była dla nich kojąca.

Lista odtwarzania składa się m.in. z utworów japońskiego kompozytora, Mitsuhiro oraz dzieł zagranicznych artystów: 

  • „Światło księżyca” Claude'a Debussy'ego, 
  • „Pieśń wiosenna” Felixa Mendelssohna,
  • „Nokturn” Fryderyka Chopina.
     

Rozkład przejazdów, podczas których odgrywana będzie muzyka; źródło: Net Lab

Pomysł na odtwarzanie muzyki w metrze wywołuje zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze w mediach społecznościowych. Część internautów postrzega to jako szansę na zainteresowanie ludzi muzyką klasyczną, inni natomiast uważają, że pasażerowie nie powinni być zmuszani do słuchania czegokolwiek w komunikacji publicznej. Zdaniem profesora Shōzō Shibuyi z Mejiro University, autora książki psychologicznej dotyczącej zachowania ludzi w pociągach, muzyka może wzbudzać w podróżujących zarówno poczucie jedności, jak i stresować, ze względu na ich różny stan emocjonalny w danej chwili.

ŹRÓDŁA

Japan Today
The Japan Times

TAGI:

muzyka   kultura   pociągi  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

10 lat z Kaną Nishino

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy