Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Polityka STANOWISKO MINISTRA MOTEGIEGO ZAGROŻONE Z POWODU KADZIDEŁEK

Toshimitsu Motegi; źródło: The Japan Times

09.02.2018 | 11:14
Opracowanie: Ewa Kubasik-Kobiałka

Zdaniem opozycji minister odpowiedzialny za gospodarkę dopuścił się złamania prawa wyborczego, gdyż jego biuro rozdawało wyborcom kadzidełka oraz notesy.

1 lutego bieżącego roku, podczas spotkania komisji budżetowej izby niższej japońskiego parlamentu Toshimitsu Motegi przyznał, że między 2014 a 2016 rokiem pracownicy jego biura rozdawali wyborcom kadzidełka. W samym 2016 roku przeznaczono na ten cel 16 700 jenów (506 złotych*). Jednakże minister zaprzeczył jakoby miał wydać swoim pracownikom polecenie rozdysponowania takich podarunków wśród wyborców. Przyciskany przez parlamentarzystę opozycyjnej Partii Demokratycznej Michihiro Ishibashiego, powiedział:

Nie wiedziałem o rozdawnictwie w tym sensie, że nie miałem obrazu całości.

Zgodnie z ustawą o wyborach na stanowiska publiczne zabronione jest dokonywanie przez kandydatów w ich okręgach wyborczych jakichkolwiek darowizn na rzecz wyborców. Motegi jest zdania, że nie dopuścił się naruszenia prawa, gdyż kadzidełka i notesy wręczane wyborcom nie były oznaczone jego nazwiskiem.

Z podobnego powodu swoje stanowisko stracił niemalże 20 lat temu minister obrony narodowej Itsunori Onodera, który również rozdawał wyborcom kadzidełka, a w 2014 roku minister sprawiedliwości Midori Matsushima z powodu papierowych wiatraków. Jednakże w ich przypadku zachodziła zasadnicza różnica w stosunku do Motegiego  na rozdawanych przez nich przedmiotach były nadrukowane ich nazwiska. Jednak zdaniem „The Japan Times” tym, co decyduje o naruszeniu prawa wyborczego jest możliwość powiązania przez wyborcę upominku z konkretnym politykiem.

Z kolei „The Asahi Shimbun” przytacza przyjęte w 1985 roku przez izbę niższą parlamentu wytyczne dotyczące etyki politycznej:

Musimy przyjąć dla siebie wyższe standardy etyczne, które sprawiają, że jesteśmy godni zaufania publicznego (...) zachowywać uczciwość, nieustannie starać się eliminować korupcję polityczną i podnosić standardy etyki politycznej, abyśmy nigdy nie stawali przed publiczną krytyką.

Zdaniem dziennika nawet jeśli Motegi nie naruszył prawa, to postąpił niezgodnie z powyższą zasadą.

Minister Motegi doprowadził w zeszłym miesiącu do porozumienia pomiędzy 11 członkami Partnerstwa Transpacyficznego, jednakże choćby został zmuszony do rezygnacji, nie powinno to wpłynąć na umowę.

*Przeliczenie na podstawie kursu średniego NBP z 02.02.2018

ŹRÓDŁA

The Mainichi
The Japan Times
The Asahi Shimbun

TAGI:

skandale  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy