Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Społeczeństwo PROGRAMISTKA-SENIORKA PRZEMAWIA NA KOMISJI DEPARTAMENTU ONZ

Masako Wakamiya; źródło: The Nation

14.02.2018 | 15:46
Opracowanie: Olimpia Widowska-Wielandt

Masako Wakamiya, 82-letnia autorka aplikacji dla seniorów, opowiedziała o potrzebach starszych ludzi we współczesnym świecie.

W dniach 29.01 – 7.02. br. w Nowym Jorku odbyła się 56. odsłona Komisji dla Rozwoju Społecznego (Commission for Social Development), organizowanej przez Departament Spraw Gospodarczych i Społecznych ONZ. W jednym z paneli dyskusyjnych, zatytułowanym „Why are Digital Skills Critical for Older Persons?” (tłum. własne: Dlaczego kompetencje cyfrowe są kluczowe dla osób starszych), główną prelegentką była jedna z najstarszych programistek na świecie – 82-letnia Masako Wakamiya. Japonka znana jest z tego, że mając 80 lat zaczęła uczyć się pisania programów, a w wieku 81 lat zaprezentowała stworzoną przez siebie aplikację dla seniorów.

Wakamiya rozpoczęła swoją przygodę z komputerami, kiedy miała 60 lat. Jak sama przyznała, starsze osoby nie są w stanie stawiać czoła młodym graczom, ponieważ ich ruchy są wolniejsze. Zauważyła jednak, że na rynku brakuje gier przeznaczonych dla seniorów. Mimo apeli do różnych osób, nie udało jej się przekonać nikogo do stworzenia takich aplikacji. Postanowiła więc wziąć sprawy w swoje ręce i zaczęła uczyć się programowania. Efektem jej pracy jest gra na iPhone'y zatytułowana „Hinadan”, w której należy odpowiednio ustawić lalki hina na przeznaczonej do tego platformie, tak jak eksponuje się je podczas Hina matsuri. Warto wspomnieć, że nauczyciel seniorki mieszkał daleko od niej, porozumiewali się więc za pomocą e-maili i Skype'a.

Materiał o Masako Wakamiyi; źródło: Mint/YouTube

Tematem panelu „Why are Digital Skills Critical for Older Persons?” była aktywizacja seniorów i ich edukacja w kierunku pozyskania umiejętności związanych z najnowszymi technologiami. Podczas swojego przemówienia Wakamiya zaprezentowała publiczności grę Hinadan, a także wypowiedziała się na temat seniorów i ich podejścia do nowoczesnych technologii. Jej zdaniem umiejętności cyfrowe są istotne dla osób w podeszłym wieku, ponieważ umożliwiają im lepsze porozumienie z młodszym pokoleniem. 82-latka uważa, że nowoczesne technologie dają seniorom szansę kontaktu z osobami także spoza własnego otoczenia, czy nawet kraju, a to pozwala im dłużej pozostać sprawnymi. Zaapelowała też o zachęcanie osób starszych do różnych aktywności.

Jak podał portal NHK, opinie uczestników konferencji były bardzo pozytywne. Jeden z nich przyznał, że Wakamiya jest żywym dowodem na to, że seniorzy mają dużo do zaoferowania i zasługują na lepszą jakość życia. 82-latka powiedziała, że cieszy się, że uczestnicy zrozumieli, co chciała przekazać.

Współorganizatorami panelu byli: Stałe Przedstawicielstwo Japonii przy Narodach Zjednoczonych, Uniwersytet Waseda oraz Pozarządowy Komitet ds. Starzenia się. Dla Wakamiyi nie jest to pierwsze publiczne wystąpienie. Przemawiała już na konferencji TEDx w 2014 roku w Tokio i na Ogólnoświatowej Konferencji Programistów Apple w 2017 roku w San Jose.

ŹRÓDŁA

56. Komisja dla Rozwoju Społecznego
Why are Digital Skills Critical for Older Persons – opis panelu
NHK
The Nation
CNN Tech

TAGI:

informatyka   seniorzy   technologia   internet  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy