Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Polityka LOKALNE WYBORY A RELOKACJA BAZY WOJSKOWEJ

Taketoyo Toguchi po wygranej; źródło: Nikkei Asian Review

11.02.2018 | 07:07
Opracowanie: Ewelina Turek

W wyborach na burmistrza miasta Nago wygrał Taketoyo Toguchi wspierany przez partię rządzącą. Polityk nie przeciwstawia się relokacji amerykańskiej bazy Futenma do miasta.

4 lutego odbyły się wybory na burmistrza miasta Nago w prefekturze Okinawa, gdzie planowana jest budząca kontrowersje relokacja amerykańskiej bazy wojskowej Futenma. Zwycięstwo w wyborach odniósł z 20 389 głosami kandydat wspierany przez między innymi rządzącą Partię Liberalno-Demokratyczną (PLD) Taketoyo Toguchi, były członek Zgromadzenia Miejskiego w Nago. Susumu Inamine, byłemu burmistrzowi miasta, który otrzymał 16 931 głosów, nie udało się pozostać na stanowisku na trzecią kadencję. Inamine wspierany był przez gubernatora Okinawy Takeshiego Onagę oraz partie opozycyjne: Japońską Partię Komunistyczną i Partię Demokratyczną. Frekwencja nieznacznie wzrosła w stosunku do poprzednich wyborów i wyniosła 76,92%.

Według dziennika „The Asahi Shimbun”, wygrana Toguchiego ma wesprzeć plan premiera Shinzō Abe, aby przenieść amerykańską bazę z Futenmy do Henoko w Nago. W trakcie kampanii Toguchi nie opowiedział się bezpośrednio za tym planem, opierając program wyborczy na planach rewitalizacji lokalnej gospodarki. Relokacja bazy była jednak głównym elementem kampanii Inamine, który aktywnie się jej sprzeciwia. Zadowolony z wyniku wyborów premier Abe stwierdził, że rząd wspomoże nowego burmistrza w realizacji jego obietnic wyborczych.

Minister obrony Itsunori Onodera powiedział, że w zaistniałej sytuacji rząd zastanawia się nad wznowieniem dotacji dla Nago, które miałyby przyspieszyć budowę nowej bazy. Onodera stwierdził:

Chcę jak najszybciej spotkać się z nowym burmistrzem i przedyskutować, co możemy zrobić (aby ponownie wysyłać subsydia).

Japoński rząd zapewnia dotacje dla władz miejskich obszarów, na których stacjonują wojska USA. W latach od 2007 do 2009 Nago otrzymywało subsydia, ale zostały one zatrzymane po przejęciu pozycji burmistrza przez Inamine, przeciwnika relokacji.

Przegrana dotychczasowego burmistrza może wpłynąć na działania gubernatora Okinawy Takeshiego Onagi, który chce, aby baza została przeniesiona poza teren prefektury. Onaga powiedział, że zastanawia się nad podjęciem kroków w celu powstrzymania budowy nowej bazy. Rząd uważa jednak, że relokacja do Henoko zaradzi potencjalnym zagrożeniom związanym z obecnym umiejscowieniem bazy znajdującej się w centrum zatłoczonej dzielnicy mieszkalnej. Politycy z PLD zapowiedzieli, że zamierzają szukać kontrkandydata dla Onagi, który bierze pod uwagę start w kolejnych wyborach na gubernatora Okinawy.

ŹRÓDŁA

The Asahi Shimbun
The Japan Times

TAGI:

USA   kontrowersje   Okinawa  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy