Sport 4. DZIEŃ IGRZYSK – PIERWSZE MEDALE JAPOŃCZYKÓW

Miho Takagi; źródło: The Japan News

13.02.2018 | 12:25
Opracowanie: Katarzyna Zdziarska

W poniedziałek 12 lutego Japończykom udało się wywalczyć trzy medale – jeden srebrny i dwa brązowe.

W czwartym dniu igrzysk w Pjongczangu odbyły się finałowe rozgrywki w dyscyplinach takich jak: biathlon – bieg pościgowy kobiet (na dystansie 10 km), jazda po muldach mężczyzn, łyżwiarstwo figurowe mężczyzn – program dowolny, łyżwiarstwo figurowe kobiet – program dowolny, taniec dowolny par tanecznych, snowboarding slopestyle kobiet, łyżwiarstwo szybkie kobiet (na dystansie 1500 m) i konkurs indywidualny w skokach narciarskich kobiet na skoczni normalnej.

Zdobywcą pierwszego medalu Japonii na tegorocznych igrzyskach jest Daichi Hara – zdobył trzecie miejsce w jeździe po muldach. Japończyk otrzymał 82,19 punktu – do złota, które zdobył Kanadyjczyk, brakło mu 4,44 punktu. Mimo wszystko Hara jest pierwszym Japończykiem, który stanął na podium w dyscyplinie narciarstwa dowolnego od 2002 roku. Pozostali rodacy – Shō Endō i Ikuma Horishima – biorący udział w tej konkurencji, odpadli w drugiej serii zawodów. Dla 20-letniego medalisty jest to pierwszy raz na podium.

Finaliści jazdy na muldach: od lewej Mikael Kingsbury, Matt Graham i Daichi Hara; źródło: Kyodo News

Kolejny brązowy medal, w skokach narciarskich na skoczni normalnej, wywalczyła Sara Takanashi. 21-letnia zawodniczka oddała oba skoki na odległość 103,5 m – ostatecznie konkurencję zakończyła z 243,8 punktu i 3. miejscem na podium. Od pierwszego miejsca Norweżki dzieliło ją 20,8 punktu. Pozostałe Japonki – Yūki Itō i Kaori Iwabuchi – uplasowały się na 9. i 12. pozycji.

Srebrny medal w łyżwiarstwie szybkim na 1500 m zdobyła dla Japonii Miho Takagi. Japonka ukończyła bieg z czasem 1:54:55 – ze stratą 0,20 sekundy do zwyciężczyni Ireen Wust. Nao Kodaira i Ayaka Kikuchi ukończyły zawody na kolejno 6. i 16. miejscu.

W pozostałych konkurencjach Japończycy nie mieli tyle szczęścia – Fuyuko Tachizaki ukończyła bieg pościgowy kobiet na 56. pozycji. W łyżwiarstwie figurowym Japonia uplasowała się na 5. miejscu – awans zależał od występu Keijiego Tanaki w programie dowolnym mężczyzn i Kaori Sakamoto w programie dowolnym kobiet. Tanaka oraz Sakamoto ukończyli zawody na ostatnim 5. miejscu. Nie poszczęściło się również w tańcu dowolnym parze Kanie Muramoto i Chrisowi Reedowi i ukończyli konkurencję na ostatnim 5. miejscu. Z kolei zawody snowboardingu w konkurencji slopestyle nie odbyły się bez problemów – przez bardzo silny wiatr w pierwszym przejeździe jedynie 5 z 25 zawodników ukończyło trasę. Yuka Fujimori po dwóch przejazdach skończyła na 9. pozycji. Finał tej konkurencji został odwołany z powodu silnego wiatru.

W 4. dniu igrzysk odbyły się również kwalifikacje half-pipe'a, Japonka Haruna Matsumoto po dwóch przejazdach znalazła się na 3. pozycji z 84,25 punktu. Na pierwszym miejscu znajduje się Chloe Kim z 95,50 punktu. Finał half-pipe'a odbędzie się 13 lutego. W hokeju na lodzie kobiet Japonia uległa Szwajcarii 3:1 w drugiej kolejce fazy grupowej.