Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Sport TRZY SREBRA I JEDEN BRĄZ – 6. DZIEŃ IGRZYSK W PJONGCZANGU

Srebrny medalista Ayumu Hirano w trakcie ewolucji na snowboardzie; źródło: The Japan News/AFP

14.02.2018 | 23:31
Opracowanie: Olimpia Widowska-Wielandt

14 lutego br. w niemal wszystkich konkurencjach medalowych na podiach pojawiali się Japończycy.

Środa 14 lutego br. była dniem zmagań w takich dyscyplinach, jak: saneczkarstwo mężczyzn, curling, łyżwiarstwo figurowe, hokej, kombinacja norweska, half pipe oraz łyżwiarstwo szybkie. Reprezentanci Japonii pojawili się we wszystkich oprócz pierwszej z wymienionych konkurencji i w dużej mierze zaprezentowali się na medal.

Najwcześniej, bo o 10:00 czasu lokalnego, zaczęli swoje zmagania łyżwiarze figurowi. W programie krótkim par sportowych najwyższe noty uzyskała para chińska – Sui Wenjing i Han Cong. Reprezentujący Japonię Miu Suzaki i Ryūichi Kihara, którzy tańczyli do muzyki z anime „Yuri on Ice”, zajęli przedostatnie miejsce i nie zakwalifikowali się do programu dowolnego.

Zdecydowanie lepiej przedstawiciele Kraju Kwitnącej Wiśni wypadli w męskim half-pipie. Po pierwszym przejeździe Japończycy byli poza podium – Raibu Katayama uplasował się na czwartej pozycji, a Yūto Totsuka i Ayumu Hirano zajęli odpowiednio ósme i dziewiąte miejsce. Drugie podejście zupełnie zmieniło obraz tabeli, ponieważ, z wynikiem 95,25 punktu, Hirano wysunął się na prowadzenie. Ostatecznie jednak Hirano, największa gwiazda reprezentacji Japonii, spadł na drugie miejsce, ponieważ w trzecim przejeździe jeszcze lepszą ocenę – 97,75 punktu – otrzymał Amerykanin Shaun White. Raibu Katayama znalazł się na 7. miejscu (87 punktu), a Yūto Totsuka na 11. (39,25 punktu).

To dla mnie kolejne srebro, ale zapewne da mi to cel na następne igrzyska. (…) Miałem nadzieję, że uda mi się osiągnąć maksimum w trzecim [przejeździe], ale straciłem prędkość i nie dałem rady tego zrobić. Po prostu muszę żyć z wynikiem

– podsumował swój występ Hirano.

W trakcie zmagań half-pipe'u doszło też do bardzo groźnie wyglądającego wypadku – podczas swojego drugiego przejazdu Yūto Totsuka uderzył w krawędź pipe'u i spadł do niego, raniąc się w biodro. Został zabrany do szpitala, jednak jak podaje dziennik „The Japan Times”, najprawdopodobniej nie jest to groźna kontuzja.

Do Kraju Kwitnącej Wiśni pojedzie także srebrny medal w kombinacji norweskiej, czyli połączeniu skoków i biegów narciarskich. Srebrny medalista z Soczi, Akito Watabe, po skoku na skoczni normalnej, ocenianym na 123,7 punktu, uplasował się na miejscu trzecim. Ostatecznie jednak, po 10-kilometrowym biegu, po raz kolejny sięgnął po srebro. Do pierwszego miejsca, które zdobył Eric Frenzel, zabrakło mu niewiele, bo jedynie 4,8 sekundy. Watabe zapowiedział już w rozmowie z dziennikarzami walkę o złoto w kombinacji na dużej skoczni i zawodach drużynowych. Pozostali Japończycy startujący 14 lutego w kombinacji norweskiej: Yoshito Watabe (brat Akito), Hideaki Nagai oraz Go Yamamoto zajęli odpowiednio: 12., 14. i 33. miejsce.

W łyżwiarstwie szybkim na dystansie 1000 metrów o medale walczyły trzy Japonki: faworytka Nao Kodaira, dzierżąca rekord świata w tej dyscyplinie, a taże Miho Takagi i Arisa Go. Złoto zdobyła jednak Holenderka Jorien ter Mors, Kodaira była druga, Takagi trzecia, a Go uplasowała się na 13. miejscu.

Nao Kodaira i Miho Takagi; źródło: Kyodo News

Historyczne zwycięstwo odniosły natomiast hokeistki, które walcząc w swoim trzecim meczu w fazie grupowej, pokonały 4:1 połączone drużyny Korei Północnej i Południowej. Dla Japonek jest to pierwsza wygrana na igrzyskach olimpijskich w ogóle. Na igrzyskach w Pjongczangu także po raz pierwszy obie Koree reprezentuje jedna wspólna drużyna.

Naprawdę się cieszę ze zwycięstwa. To wielka wygrana w historii japońskiego hokeja

– powiedziała kapitan drużyny japońskiej Chiho Ōsawa.

Japońskie hokeistki cieszą się ze zdobytej bramki; źródło: JapanToday/AP

14 lutego odbyła się też pierwsza runda turnieju w curlingu mężczyzn, w której Japończycy pokonali Norwegię 6:4. Zwycięstwo odniosły również Japonki w curlingu kobiet, wygrywając z Amerykankami 10:5. W obu konkurencjach reprezentacje Kraju Kwitnącej Wiśni mają po jednym sukcesie. 4 najlepsze drużyny fazy grupowej awansują do półfinałów.

Rozegrano również serie treningowe skoków narciarskich mężczyzn oraz skeletonu kobiet, jednak Japończycy nie osiągnęli w nich znaczących wyników. Najwyższe, 10. miejsce w skokach zajął Ryōyū Kobayashi (w trzeciej sesji treningowej). Z kolei na treningu skeletonu Takako Oguchi, z czasem przejazdu 54,51 sekundy, uplasowała się na 18. na 20 możliwych miejsc.