Sport PIERWSZY ZŁOTY MEDAL DLA JAPONII – 9. DZIEŃ IGRZYSK W PJONGCZANGU

Na podium: Hanyū, Uno i Fernández; źródło: Japan Today

17.02.2018 | 19:55
Opracowanie: Martyna Wyleciał

Gwiazdą 9. dnia igrzysk był Yuzuru Hanyū, który zdobył złoty medal w łyżwiarstwie figurowym i Shōma Uno, który zdobył srebro.

17 lutego w Pjongczangu zawodnicy zmagali się w takich konkurencjach jak skoki narciarskie, łyżwiarstwo figurowe, narciarstwo alpejskie, biegi narciarskie, biathlon, hokej czy curling. Japończycy wzięli udział w kilku z nich.

W curlingu kobiet japońska drużyna po raz pierwszy przegrała pokonana przez drużynę z Chin. Mecz skończył się wynikiem 7:6. Wieczorem jednak paniom poszło dużo lepiej, pokonały bowiem reprezentację z Rosji 10:5. Dobrze poradziła sobie także drużyna męska, która pomimo ostatnich porażek, w końcu zwyciężyła z Włochami z wynikiem 6:5.

Pierwszy złoty medal dla Japonii podczas igrzysk w Pjongczangu trafił do Yuzuru Hanyū, który zdobył pierwsze miejsce w klasyfikacji ogólnej w łyżwiarstwie figurowym mężczyzn. Łyżwiarz zdobył 206,17 punktu za program dowolny, co w połączeniu z piątkowym programem krótkim dało mu 317,85 punktu. To drugie igrzyska z rzędu, podczas których Hanyū zdobył złoty medal. Do tej pory udało się to zaledwie trzem łyżwiarzom – ostatni raz 66 lat temu Amerykaninowi Dickowi Buttonowi.

Jestem zadowolony z mojego przejazdu. Moja prawa stopa przetrwała. Nie mogłem przez tę kontuzję trenować i wiele osób się martwiło. Dostałem więcej wsparcia niż kiedykolwiek, czuję więc wielką wdzięczność w związku z tym.

– wypowiedział się Hanyū, wspominając kontuzję, która wykluczyła go z niemal wszystkich rozgrywek w tym sezonie.

Nie można również zapomnieć, że złoto Hanyū to nie jedyny medal tego dnia. Shōma Uno zdobył bowiem 202,73 punktu (306,90 punktu w sumie), co dało mu drugie miejsce i srebrny medal. Trzeci na podium znalazł się Hiszpan Javier Fernández z końcowym wynikiem 305,24 punktu. Keiji Tanaka uplasował się dopiero na 18. miejscu.

Lodowisko pełne maskotek po występie Hanyū; źródło: BBC

Mimo sukcesu w kwalifikacjach Ryōyū Kobayashiego Japończykom nie powiodło się w skokach narciarskich na dużej skoczni. Wspomniany skoczek znalazł się na 10. miejscu, jego brat – Junshirō Kobayashi był 24., a Taku Takeuchi – 22. Noriaki Kasai nie zakwalifikował się do rundy finałowej.

Wielu reprezentantów Japonii startowało w short tracku. Na 1500 metrów kobiet tylko Sumire Kikuchi przeszła przez kwalifikacje i półfinały, dzięki czemu dostała się do finału B, gdzie zajęła czwarte miejsce z czasem 2:54.450. Oprócz niej wystartowały również Yuki Kikuchi i Shione Kaminaga, ale nie zakwalifikowały się do dalszych etapów. Na 1000 metrów mężczyzn startowali Kazuki Kaminaga i Ryōsuke Sakazume, ale tylko drugi z nich dostał się do finału B, gdzie zdobył 1. miejsce z czasem 1:27.522, nie zdobył jednak medalu.

Odbyły się także eliminacje w narciarstwie dowolnym. Brał w nich udział Naoya Tabara. W pierwszej rundzie miał 103,98 punktu, w drugiej – 78,73 punktu, co dało mu 13. pozycję. Tego dnia miały miejsce również pierwsze treningi w kombinacji norweskiej. Wystartowało pięciu Japończyków: Akito Watabe, Go Yamamoto, Yoshito Watabe, Takehiro Watanabe, Hideaki Nagai.