Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Technika BOSKA MATEMATYKA

Ilustracja do jednej z dwóch zagadek; źródło: strona MCIJ

24.02.2018 | 10:59
Opracowanie: Olimpia Widowska-Wielandt

W świątyni Tōdaiji pojawiły się tablice z zagadkami matematycznymi, z którymi może się zmierzyć każdy chętny. Dla najlepszych przewidziane są nagrody.

Zbudowana w 752 roku Tōdaiji to słynna japońska świątynia znajdująca się w miejscowości Nara. W pawilonie głównym przybytku można oglądać około 15-metrową figurę Wielkiego Buddy (Daibutsu) – jeden z największych japońskich posągów Buddy wykonanych z brązu. Sam budynek nosi nazwę Pawilonu Wielkiego Buddy (Daibutsuden) i jest największą na świecie budowlą z drewna. Od niedawna, oprócz podziwiania rzeźb i innych elementów wystroju, odwiedzający ten pawilon turyści mogą także zmierzyć się z tradycyjnymi zagadkami matematycznymi.

Autorami inicjatywy są członkowie Mathematics Certification Institute of Japan (MCIJ). Postanowili oni przypomnieć o tablicach sangaku, które pojawiły się na początku XVII wieku. Są to drewniane ramki lub właśnie tablice, zawierające nietypowe matematyczne zagadki. W przeszłości ofiarowywano je świątyniom lub chramom, a znajdujące się na nich zadania związane były z japońskim podejściem do matematyki (zwanym wasan), które szczytową popularność osiągnęło w okresie Edo (1603–1868) i cechowało się niejasnością proponowanych problemów.

MCIJ umieszcza sangaku w Tōdaiji już czwarty rok z rzędu, 23 stycznia, który wybrano na „dzień dzielenia się kulturą sangaku”. Obecnie w Pawilonie Wielkiego Buddy znajdują się dwie tablice z zadaniami. Pierwsze z nich pyta o ilość wody (w litrach), którą należałoby nalać do wanny tak, aby po umieszczeniu w niej Wielkiego Buddy woda sięgała mu do ramion. Tematyka problemu nawiązuje do mieszczących się na terenie Tōdaiji wielkich łaźni oyuya, z których korzystali między innymi mnisi, a pomocą w jego rozwiązaniu są podane trzy wymiary posągu. Drugie zadanie jest podobnego typu: należy podać długość promienia (w kilometrach), w jakim rozejdzie się dźwięk świątynnego dzwonu (zwanego Ogane, czyli Wielki Dzwon) po uderzeniu w niego przez osiem osób o północy z 31 grudnia 2017 roku na 1 stycznia 2018 roku. W tym przypadku podano wymiary dzwonu i jego wagę oraz wymiary i wagę belki, którą się w niego uderza.

Rozwiązania problemów można dostarczać do 7 września br. przez formularz na stronie MCIJ. Autorzy najlepszych odpowiedzi otrzymają odpowiedni certyfikat i kartę podarunkową do księgarni. Przewidziane są także nagrody grupowe, na przykład dla szkół. Najlepsze rozwiązania zostaną też opublikowane na stronie instytutu. Co ważne, żadne z zadań nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Oceniany będzie tok myślenia, który do niej doprowadzi.

Rutynowe uczenie się standardowych rozwiązań zadań egzaminacyjnych nie pozostawia miejsca na radość z myślenia. U swoich podstaw matematyka jest czymś bardzo swobodnym

– podsumowuje inicjatywę MCIJ jej prezes, 82-letni Shunichi Amari.

ŹRÓDŁA

The Asahi Shimbun
Strona MCIJ
Japan Guide
Sangaku.info

TAGI:

nauka   tradycja  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy