Sport 11. DZIEŃ ZMAGAŃ W PJONGCZANGU

Ayana Onozuka w rundzie eliminacyjnej w narciarskim half pipie

20.02.2018 | 08:26
Opracowanie: Żaneta Świątkowska-Warkocka

Podczas 11 dnia igrzysk Japończycy walczyli o medale i o awans do dalszego etapu w kilku dyscyplinach. Tego dnia nie zdobyli medali.

W jedenastym dniu igrzysk w Pjongczangu odbyły się finałowe rozgrywki w dyscyplinach takich jak: łyżwiarstwo szybkie mężczyzn (na dystansie 500 m), dwójek bobslejowych mężczyzn, skoków narciarskich – konkurs drużynowy na dużej skoczni.

Najszybszym łyżwiarzem na 500 m był Norweg Harvard Lorentzen, który czasem 34,41 s ustanowił rekord olimpijski. O 0,01 s gorszy czas uzyskał południowokoreański panczenista Cha Min Kyu, co dało mu srebrny medal, brąz wywalczył Chińczyk Gao Tingyu z czasem 34,65 s. Do finałów zakwalifikowało się trzech Japończyków. Najlepszym z nich okazał się Daichi Yamanaka, który zajął 5. miejsce (34,78 s), podczas gdy były rekordzista świata i brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich z Vancouver Jōji Katō z czasem 34,831 był szósty. Tsubasa Hasegawa zajął 14. pozycję z czasem 35,08 s.

Japońskich sportowców można było również oglądać w rywalizacji drużynowej w skokach narciarskich. Złoto zdobyli Norwegowie (1098,5 pkt.), srebro Niemcy (1075,7 pkt.) a brąz Polacy (1072,4 pkt.). Japończycy uplasowali się na 6. miejscu z wynikiem 940,5 pkt.

W poniedziałek odbyły się również kwalifikacje w curlingu, big air, łyżwiarstwie figurowym – program krótki par tanecznych, narciarskim half pipie kobiet.

Japońska drużyna curlingowa kobiet przegrała z drużyną kanadyjską 3:8, natomiast wygrała z reprezentacją Szwecji 5:4.

Japońskie snowboardzistki Yuka Fujimori i Reira Iwabuchi zajęły odpowiednio drugą i trzecią pozycję w rundzie eliminacyjnej big air z notami 94,25 i 92,75 pkt. Najlepsza w klasyfikacjach okazałą się Anna Gasser z Austrii z wynikiem 98,00 pkt. Do 12-osobowego finału awansowała także Miyabi Onitsuka, która uzyskała 7. pozycję z 86,50 pkt.

Yuka Fujimori podczas rundy eliminacyjnej big air; źródło: Japan Times

W programie krótkim olimpijskiej rywalizacji par tanecznych w jeździe figurowej na lodzie w Pjongczangu najlepiej spisali się Kanadyjczycy Tessa Virtue i Scott Moir, którzy wynikiem 83,67 pkt. pobili rekord świata. Drugie miejsce z 81.93 pkt. zajęła francuska para taneczna Gabriella Papadakis i Guillaume Cizeron, a trzecie para amerykańska – Madison Hubbell i Zachary Donohue (77,75 pkt.). Kana Muramoto i Chris Reed uzyskali 63,41 pkt. i zajęli 15. miejsce.

W kombinacji norweskiej przeprowadzono trzeci trening na dużej skoczni, w którym zawodnicy oddawali po trzy skoki. W pierwszej próbie najlepszy był Norweg Jarl Magnus Riiber, drugie i trzecie miejsce zajęli Japończycy – Go Yamamoto i Akito Watabe. W drugim skoku najlepszy był Go Yamamoto, za nim uplasowali się Riiber i jego rodak Joergen Graabak. W trzeciej serii treningowej znów najlepszy był Riiber, drugie miejsce zajął Go Yamamoto a trzecie Akito Watabe.

W  rundzie eliminacyjnej w narciarskim half pipie najlepsza była Kanadyjka Cassie Sharpe. Drugie miejsce zajęła Francuzka Marie Martinod a trzecie Amerykanka Brita Sigourney. Japonka Ayana Onozuka, która zdobyła brąz na igrzyskach w Soczi cztery lata temu, w Pjongczangu uzyskała 84,80 pkt. i awansowała do finału zajmując piąte miejsce.