Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Społeczeństwo SĄD PRZYZNAŁ JAPOŃCZYKOWI PRAWO DO OPIEKI NAD TRZYNAŚCIORGIEM DZIECI URODZONYCH PRZEZ SUROGATKI

Adwokat Mitsutokiego Shigety rozmawia z dziennikarzami po ogłoszeniu wyroku; źródło: Japan Today

28.02.2018 | 09:19
Opracowanie: Ewa Kubasik

Centralny Sąd dla Nieletnich w Bangkoku przyznał 28-letniemu Mitsutokiemu Shigecie wyłączne prawo do opieki nad ponad tuzinem dzieci.

O sprawie stało się głośno w 2014 roku, kiedy to tajska policja dokonała przeszukania mieszkania należącego do Shigety i znalazła w nim dziewięcioro dzieci w wieku od dwóch tygodni do dwóch lat, zajmujące się nimi nianie oraz surogatkę w ciąży. Już wcześniej poczynania Japończyka były zgłaszane lokalnym władzom przez przynajmniej jedną z agencji świadczących usługi zastępczych matek. Działania Shigety, szczególnie w związku z jego młodym wiekiem, wydały się agencji podejrzane, gdy po pierwszej usłudze zaczął występować o kolejne ciąże.

Jak donoszą media, Mitsutoki Shigeta jest kawalerem, synem japońskiego miliardera z branży IT. Sam posiada kilka przedsiębiorstw. Kiedy ujawniono jego działalność, opuścił Tajlandię, przeniósł się do Hong Kongu, a następnie wrócił do Japonii.

Podczas śledztwa ustalono, że Shigeta jest ojcem przynajmniej szesnaściorga dzieci, część z nich została przewieziona do Kambodży. W związku z niejasnymi motywami jego działań, jednym z tropów badanych w śledztwie był handel żywym towarem. Zdaniem adwokata, Shigeta chciał jedynie mieć dużą rodzinę, której mógłby przekazać majątek i interesy.

Kuratelę nad potomstwem Shigety przejęło państwo, reprezentowane przez Ministerstwo Rozwoju Społecznego i Bezpieczeństwa. W związku z czym on sam wystąpił na drodze sądowej przeciwko ministerstwu o opiekę nad dziećmi. Wyrokiem z 20 lutego bieżącego roku Centralny Sąd dla Nieletnich przyznał rację powodowi, uzasadniając, że ma on wystarczające środki, by zapewnić dzieciom opiekę i przyszłość w Japonii:

Ze względu na szczęście i szanse, jakie 13 dzieci otrzyma od swojego biologicznego ojca, który nie był notowany, sąd zdecydował się przyznać dzieci powodowi.

Shigeta nie był obecny na rozprawie.

Adwokat Shigety zapowiedział, że następnym krokiem będzie uzgodnienie z Ministerstwem Opieki Społecznej sposobu przekazania pieczy w związku z upływem czasu, jaki minął odkąd dzieci miały kontakt z ojcem:

Po tak długim przebywaniu pod opieką państwa może istnieć potrzeba, by dotychczasowi opiekunowi pomogli dzieciom uniknąć gwałtownych zmian przy powrocie na łono społeczeństwa.

W 2015 roku sąd przyznał już Shigecie prawo do opieki nad trójką dzieci.

ŹRÓDŁA

Japan Today
BBC
The Guardian

TAGI:

rodzina  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

10 lat z Kaną Nishino

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy