Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Społeczeństwo FUKUOKA OFERUJE DRUGĄ SZANSĘ CZŁONKOM YAKUZY

Członek yakuzy; źródło: Blog Alizul

01.03.2018 | 07:13
Opracowanie: Kinga Liszka

Rząd prefektury Fukuoka stworzył program, który ma na celu pomoc osobom chcącym porzucić gangsterską działalność.

W swoim budżecie na rok fiskalny 2018 prefekturalny rząd Fukuoki przewidział 4,2 mln jenów (ok. 131 tys. zł*) na program pomocy byłym członkom yakuzy. Pieniądze mogą zostać wykorzystane m.in. w celu pokrycia kosztów zakwaterowania czy dojazdów na rozmowy kwalifikacyjne poza Fukuoką. W ten sposób władze prefektury pragną zachęcić do resocjalizacji osoby, które chcą odciąć się od działalności kryminalnej w syndykacie i mają poważne problemy finansowe.

Już w kwietniu 2016 roku rząd Fukuoki rozpoczął inicjatywę pomocy byłym gangsterom. Oferował do 720 tys. jenów (ok. 22,5 tys. zł*) rocznie firmom, które zdecydowały się zatrudnić takie osoby. W 2016 roku dzięki temu programowi wsparcie otrzymało 131 byłych członków yakuzy, w tym 16 udało się znaleźć zatrudnienie przy jednoczesnej oficjalnej pomocy ze strony rządu prefekturalnego. Tak stało się m.in. w przypadku wygłodzonego mężczyzny, który zgłosił się do dyrektora firmy budowlanej, mówiąc, że nie chce już być członkiem yakuzy oraz że nie jadł od wielu dni. Początkowo dyrektor odmówił, jednak były gangster przyszedł do niego również następnego dnia. Gdy właściciel firmy dowiedział się o rządowym programie pomocy byłym gangsterom, zgodził się zatrudnić głodującego mężczyznę i przyznał, że ten pracuje zaskakująco ciężko.

Nowy program pomocy byłym członkom gangów ma zostać wdrożony 1 kwietnia 2018 roku. Urzędnicy zapowiedzieli również poprawę systemu ochrony świadków działań yakuzy. Jednym ze sposobów na rozwiązanie tego problemu ma być m.in. instalacja kamer nadzorujących w pobliżu miejsc zamieszkania świadków w celu zapewnienia im bezpieczeństwa.

Obecnie w Japonii ilość członków yakuzy szacuje się na ok. 40 tys. (2016). W prefekturze Fukuoka znajduje się najwięcej gangów, spośród których największym jest Kudō-kai, z siedzibą w Kitakyūshū. Dzięki działaniom władz, ilość przestępców zmniejsza się już 10. rok z rzędu.

*przeliczono na podst. kursu średniego NBP z dn. 21.02.2018 r.

ŹRÓDŁA

The Japan Times
The Asahi Shimbun

TAGI:

yakuza   bezpieczeństwo  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Sadako w nowej odsłonie

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy