O kraju 14. DZIEŃ IGRZYSK: PECHOWE CZWARTE MIEJSCA

Reira Iwabuchi z trenerem

22.02.2018 | 20:59
Opracowanie: Olga Yoshida-Mądrowska

Czwartek zapowiadał się dla Japonii obiecująco w konkurencjach wyczynowych i szybkościowych. Ostatecznie nie zwiększono jednak puli medalowej, choć dla wielu sportowców były one w zasięgu.

14. dzień igrzysk rozpoczął się od finału kobiet w snowboardzie (big air), który został przeniesiony z piątku ze względu na niekorzystne prognozy pogodowe. Do finału zakwalifikowały się trzy zawodniczki z Japonii: Miyabi Onitsuka, Reira Iwabuchi i Yuka Fujomori. Choć nadzieje pokładano głównie w Onitsuce, największym odkryciem finału okazała się 16-letnia Reira Iwabuchi. Filigranowa zawodniczka (149 cm wzrostu i 44 kg wagi) wykonała bardzo skomplikowaną figurę, ale niestety podparła lądowanie, co dało jej ostatecznie czwartą lokatę. Zwyciężyła Austriaczka Anna Gasser przed Jamie Anderson (USA) i Zoi Sadowski-Synnott (Nowa Zelandia). Pozostałe reprezentantki Japonii zajęły 7. i 8. miejsca.

Reira Iwabuchi; źródło: english.kyodonews

W sztafecie w kombinacji norweskiej drużyna Japonii po skokach na dużej skoczni zajmowała 3. miejsce. Ostatecznie po biegu Japończycy spadli na czwartą lokatę. Trzy stopnie podium zajęli Niemcy, Norwedzy i Austriacy.

W łyżwiarstwie szybkim na 500 m do półfinału zakwalifikował się Ryosuke Sakazume, a następnie jako jedyny Japończyk przeszedł do finału B, w którym zajął ostatnie, 4. miejsce.

Pozostałe dyscypliny nie zakończyły się dla Japończyków zbyt pomyślnie. W łyżwiarstwie szybkim na 500 m na etapie ćwierćfinałów ze stawki odpadł Keita Watanabe. Wyżej nie zakwalifikowała się również Hitomi Saito, przegrywając w ćwierćfinałach w łyżwiarstwie szybkim kobiet na 1000 m. Po zaciętej walce w sztafecie mężczyzn na 5000 m Japończycy zajęli ostatnie miejsce w finale B.

Ryosuke Sakazume uderza w bandę podczas finału na 5000 m w sztafecie mężczyzn; źródło: recorderonline.com

W narciarstwie alpejskim reprezentant Japonii w slalomie mężczyzn Naoki Yuasa nie zakwalifikował się do rundy finałowej. W narciarstwie dowolnym kobiet Reina Umehara zakończyła zmagania na 21. pozycji. W biathlonie kobiet w sztafecie drużyna Japonii zajęła przedostatnią pozycję. Zwyciężyły Białorusinki przed Szwedkami i Francuzkami.

ŹRÓDŁA

NOC Schedule
The Japan Times: Sports
Leila Iwabuchi Official
The Japan Times: Akito Watabe looks for answers after missing podium in Nordic combined