Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Kultura ZAGINIONY MONET WRÓCIŁ DO JAPONII

Odnaleziony obraz Claude'a Moneta; źródło: Arts Life

06.03.2018 | 08:31
Opracowanie: Agnieszka Brzozowska

Odnaleziony w Luwrze obraz z kolekcji Kōjirō Matsukaty powrócił do Japonii. Dzieło jest obecnie odrestaurowywane. W 2019 roku zostanie wystawione w Narodowym Muzeum Sztuki Zachodniej w Tokio.

Obraz francuskiego impresjonisty należał do obszernej kolekcji japońskiego biznesmena, Kōjirō Matsukaty. Planował on stworzyć muzeum sztuki, jednak nigdy nie udało mu się tego zrealizować – musiał sprzedać większość obrazów ze względu na kryzys finansowy, który dotknął jego firmę. Z uwagi na wojnę i w trosce o bezpieczeństwo pozostała część jego zbiorów trafiła do Paryża, a następnie została zarekwirowana przez francuski rząd jako własność wroga wojennego. Większość obrazów z kolekcji Matsukaty wróciła do kraju w 1959 roku i trafiła do Narodowego Muzeum Sztuki Zachodniej w Tokio. Dzieła Moneta nie było w tamtym zbiorze, jednakże w 2016 roku obraz został odnaleziony w magazynie Luwru, paryskiego muzeum sztuki.

Dzieło datowane jest na rok 1916, a jego angielski tytuł to „Water lilies: reflection of willows” (Lilie wodne: odbicie wierzb). Namalowane zostało farbami olejnymi na płótnie o wymiarach 2 metry wysokości na 4,2 metra szerokości. Jak podaje dziennik „The Asahi Shimbun”, uważa się, że obraz należy do cyklu „Lilie wodne”. Prawdopodobnie Matsukata zakupił dzieło bezpośrednio od Moneta, bo do 1922 roku posiadał aż 25 jego malowideł. W zbiorach japońskiego kolekcjonera znalazły się także dzieła Vincenta van Gogha i Paula Cezanne'a.

Jak informuje Narodowe Muzeum Sztuki Zachodniej w Tokio obraz Moneta jest w fatalnym stanie. Połowa dzieła jest zniszczona – prawdopodobnie stało się to podczas przenosin do bezpiecznego miejsca. Zanim obraz zostanie wystawiony ponownie, przejdzie proces renowacji. 

Akiko Mabuchi, dyrektorka Narodowego Muzeum Sztuki Zachodniej, twierdzi, że znaleziony obraz to:

cenne dzieło, niezastąpione w badaniach dotyczących Moneta.

Obraz z cyklu „Lilie wodne”, znajdujący się w tokijskim muzeum Burijisuton; źródło: Media Informacyjne

ŹRÓDŁA

The Asahi Shimbun
artnet News
Niezła Sztuka

TAGI:

sztuka   malarstwo   muzeum  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy