Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Społeczeństwo PRACOWNIK NOMURA REAL ESTATE DEVELOPMENT CO. OFIARĄ KARŌJISATSU

Główna siedziba Nomura Real Estate Development Co.; źródło: The Asahi Shimbun

09.03.2018 | 07:49
Opracowanie: Ewa Kubasik-Kobiałka

Zgodnie z orzeczeniem Regionalnej Inspekcji Pracy, ponad 50-letni pracownik spółki popełnił samobójstwo z powodu przepracowania.

Mężczyzna odebrał sobie życie w 2016 roku. Jego rodzina w celu uzyskania odszkodowania wystąpiła do ministerstwa pracy o uznanie jego zgonu za śmierć z przepracowania. Ustalono, że pracował on w oparciu o uznaniowy system zatrudnienia. Formę tę stosuje się w przypadku niektórych specjalizacji, jak np. prawnik czy dziennikarz, oraz stanowisk łączących planowanie i zarządzanie. Denat, pracując w tokijskim oddziale swojej firmy, zajmował się pozyskiwaniem klientów, przygotowywaniem umów oraz współpracą z agentami nieruchomości. Zatem, jak ustalono, objęcie jego oraz około 600 innych pracowników spółki uznaniowym systemem pracy było bezprawne.

W Nomura Real Estate Development Co. liczba przepracowanych godzin była zliczana na podstawie dobrowolnych deklaracji pracowników. Z tego powodu rzeczywisty czas pracy odbiegał od tego zadeklarowanego. Zmarły przepracowywał się mniej więcej od jesieni 2015 roku. Ze względu na pogarszające się zdrowie na wiosnę 2016 roku wziął wolne. Później wrócił do pracy, ale we wrześniu 2016 roku popełnił samobójstwo.

Regionalna Inspekcja Pracy ustaliła, że pod koniec 2015 roku liczba nadgodzin wypracowanych przez mężczyznę w ciągu miesiąca przekroczyła 180. Z powodu przepracowania cierpiał on na zaburzenia psychiczne, co ostatecznie doprowadziło go do targnięcia się na swoje życie.

W grudniu ubiegłego roku władze wystosowały ostrzeżenie do spółki. Zdaniem Inspekcji Pracy, poprzez objęcie systemem uznaniowym stanowisk ustawowo nie kwalifikujących się do tego, Nomura Real Estate Development Co. dopuściła się naruszenia art. 36 ustawy o standardach pracy. Ponadto potwierdzono, że za część nadgodzin nie było wypłacane wynagrodzenie. Inne filie Inspekcji Pracy wezwały oddziały spółki m.in. w Nagoi, Sendai czy Fukuoce do rewizji praktyk. W wydanym wówczas oświadczeniu Nomura Real Estate Development Co. zapowiedziała, że zastosuje się do wskazówek. Spółka ma odejść od uznaniowego systemu zatrudnienia w kwietniu tego roku.

Obecnie Ministerstwo Zdrowia, Pracy i Opieki Społecznej monitoruje około 13 tysięcy zakładów pracy, by sprawdzić prawidłowość stosowania uznaniowego systemu zatrudnienia.

ŹRÓDŁA

The Asahi Shimbun
The Mainichi
The Japan Times

TAGI:

praca   samobójstwo  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy