Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Polityka USA CHCE WYSOKICH CEŁ NA STAL I ALUMINIUM. JAPONIA ZACHOWUJE SPOKÓJ

Hiroshige Sekō; źródło: Nikkei Asian Review

10.03.2018 | 16:48
Opracowanie: Ewa Kubasik-Kobiałka

W celu odbudowy przemysłu metalurgicznego w Stanach Zjednoczonych prezydent Donald Trump zapowiedział obłożenie wysokimi cłami importu stali i aluminium.

Proponowane opłaty mają wynosić 25% na stal i 10% na aluminium. Amerykański prezydent jest przekonany, że takie taryfy przyczynią się do polepszenia sytuacji na rynku pracy, ale ekonomiści ostrzegają, że efekt będzie przeciwny do zamierzonego i więcej osób straci pracę przez podniesienie ceł, niż by ją straciło w związku z importowaniem produktów.

Podczas spotkania z przedstawicielami świata biznesu Trump powiedział, że przez wiele lat amerykański przemysł stalowy i aluminiowy był traktowany nieuczciwie przez inne państwa. Jednakże proponowana zmiana może doprowadzić do pogorszenia relacji handlowych USA m.in. z Chinami, Kanadą, Meksykiem i państwami Unii Europejskiej.

Wskutek zapowiedzi prezydenta gwałtownie zaczęły zyskiwać akcje amerykańskich przedsiębiorstw z tych branż. Wartość akcji AK Steel Holding wzrosła o 2,8%, a US Steel Corp o 2,3%. Obniżyły się z kolei te należące do spółek azjatyckich. Południowokoreański Posco zanotował spadek o 3%, a japoński Nippon Steel o 4%.

Japonia nie chce wypowiadać się w ostrym tonie, obawiając się, że konflikt handlowy mógłby przełożyć się na osłabienie sojuszu obronnego. Czynnikiem odgrywającym tu istotną rolę jest także odwilż w stosunkach między Stanami Zjednoczonymi i Koreą Północną. Ewentualne rozmowy między Waszyngtonem i Pjongjangiem byłyby sprzeczne ze stanowiskiem Tokio, zdaniem którego konieczne jest wywieranie większej presji na ten ostatni.

Japoński minister ekonomii, handlu i przemysłu Hiroshige Sekō podkreślił, że stal i aluminium eksportowane z Japonii nie stanowią zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych:

Wysokiej jakości stal i aluminium eksportowane przez sojusznika USA nie wpływają na bezpieczeństwo narodowe, ale raczej przyczyniają się do poprawy i rozwoju amerykańskiej gospodarki.

Źródła zbliżone do japońskiego rządu podają, że jakiekolwiek środki zostaną przedsięwzięte, będą one zgodne z zasadami Światowej Organizacji Handlu (WTO):

Nie będziemy biernie stać i się przyglądać, ale jeśli zrobimy to, co Stany i złamiemy zasady WTO, to takie zachowanie będzie zwykłą dziecinadą.

W zapowiedzianych przez Trumpa cłach są przewidziane wyłączenia dla spółek, ale nie dla całych krajów. Rząd w Tokio liczy, że japońskie przedsiębiorstwa staną się beneficjentami tego rozwiązania.

ŹRÓDŁA

Reuters I
Reuters II
The Guardian

TAGI:

USA   produkcja przemysłowa  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Sadako w nowej odsłonie

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy