Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

O kraju SHINMOEDAKE CORAZ BARDZIEJ AKTYWNY

Wybuch Shinmoedake; źródło: The Japan News

11.03.2018 | 08:29
Opracowanie: Olimpia Widowska-Wielandt

Japońska Agencja Meteorologiczna przestrzega przed zbliżaniem się do wulkanu, który od początku marca wybucha, wyrzucając w powietrze skały i materiał piroklastyczny.

Mierząca 1421 metry n.p.m. góra Shinmoedake, która leży w prefekturach Kagoshima i Miyazaki, jest także czynnym wulkanem. Jego ostatnią dużą aktywność zanotowano w marcu 2011 roku, a Japońska Agencja Meteorologiczna (Japan Meteorological Agency – JMA) wydała wtedy ostrzeżenie o skałach wyrzucanych na odległość do 4 km. Po okresie spokoju Shinmoedake wybuchł w październiku 2017 roku, co spowodowało podniesienie przez JMA stopnia stanu zagrożenia z 2 do 3 (w skali 5-stopniowej). Od marca 2018 roku wulkan znów wzbudza niepokój.

Góra wznowiła aktywność 1 marca i ten stan wciąż trwa. 6 marca nastąpił wybuch, który uznano za największy od marca 2011 roku. JMA utrzymała stopień stanu zagrożenia na poziomie 3 i nakazała nie zbliżać się do wulkanu na odległość mniejszą niż 3 km ze względu na wyrzucane w powietrze skały i materiał piroklastyczny. Erupcje Shinmoedake utrzymywały się do piątku 9 marca do godziny 1:45 rano czasu lokalnego, kiedy to wulkan uspokoił się, ale na krótko. W nocy z piątku na sobotę nastąpiły kolejne erupcje (o 1:54 i 4:27 rano czasu lokalnego), podczas których dym i pył uniosły się na odległość 4500 metrów.

Materiał na temat sobotniego wybuchu; źródło: ANNnewsCH/YouTube

W sobotę 10 marca br. wulkan wyrzucał duże skały na odległość do 1,8 km. Co więcej, z północno-zachodniego zbocza Shinmoedake popłynęła lawa, a wywoływane przez erupcje podmuchy wiatru powodowały drżenie okien na otaczającym górę obszarze. JMA zwiększyła promień strefy zamkniętej wokół wulkanu z 3 km do 4 km. Stopień stanu zagrożenia pozostał ten sam, co znaczy, że należy trzymać się od niego możliwie jak najdalej. Aktualnie teren zamknięty obejmuje w zasadzie wszystkie szlaki spacerowe pasma Kirishima, w którym leży Shinmoedake. Nie ma też wjazdu na drogę pomiędzy Maruo Onsen i Ebino Kogen.

Obszar zakazany w pobliżu Shinmoedake; źródło: The Japan Guide

Pył wulkaniczny, wyrzucany w powietrze przez kolejne wybuchy, opadł na miejscowości w prefekturach Kagoshima i Miyazaki. Wcześniej w tym miesiącu JMA ostrzegła o możliwości osunięć ziemi, fali uderzeniowej i niewielkich skałach, które również są wyrzucane w powietrze. Agencja podała również, że generowane przez wybuchy wibracje mogą powodować tłuczenie się szkła.

ŹRÓDŁA

The Asahi Shimbun (I)
The Asahi Shimbun (II)
NHK
Japan Guide

TAGI:

wulkan  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy