Sport MIHO TAKAGI W MISTRZOWSKIEJ FORMIE

Miho Takagi, Ireen Wüst (po lewej) i Annouk van der Weijden (po prawej); źródło: Międzynarodowa Unia Łyżwiarska

17.03.2018 | 07:37
Opracowanie: Olimpia Widowska-Wielandt

Miho Takagi została pierwszą Japonką, która zwyciężyła w Mistrzostwach Świata w Łyżwiarstwie Szybkim w Wieloboju.

Od 9 do 11 marca 2018 roku na Stadionie Olimpijskim w Amsterdamie odbywały się Mistrzostwa Świata w Łyżwiarstwie Szybkim w Wieloboju. Rywalizowali w nich zarówno panowie (10 i 11 marca), jak i panie (9 i 10 marca). Wśród reprezentujących Japonię zawodników poza podium znaleźli się: biorący udział w zmaganiach mężczyzn Shōta Nakamura (20. miejsce) i rywalizująca wśród kobiet Ayaka Kikuchi (7. miejsce). Najjaśniejszą gwiazdą reprezentacji Kraju Kwitnącej Wiśni okazała się Miho Takagi, która zdobyła złoty medal mistrzostw, w dodatku jako pierwsza Japonka w historii.

W pierwszym dniu zawodów panie rywalizowały na dystansach 500 m i 3000 m. Takagi ukończyła pierwszy dystans w 39,01 sekundy, a drugi w 4 minuty i 19,78 sekundy. Dało jej to drugie miejsce, za Ireen Wüst (odpowiednio 40,81 sek. i 4 minuty 15,80 sek.), Holenderką, która niedawno pokonała Takagi w walce o olimpijskie złoto w łyżwiarstwie szybkim w Pjongczangu.

Drugiego dnia mistrzostw w wyścigu na 1500 m lepsza okazała się Japonka z wynikiem 1 minuta 58,82 sekundy. W ostatnim biegu, na 5000 m, Takagi dała się jednak wyprzedzić aż trzem rywalkom: poza Wüst, która była najszybsza, lepszy czas od Japonki osiągnęła także Czeszka Martina Sáblíková oraz Holenderka Annouk van der Weijden. Po podliczeniu punktów za wszystkie wyścigi okazało się, że najlepszy wynik – 166,905 punktu – należy do Takagi. Tym sposobem zwyciężyła ona w mistrzostwach, zostając również pierwszą Japonką, której udało się tego dokonać. Srebro otrzymała Wüst (167,758 punktu), a brąz van der Weijden (169,840 punktu).

Przez cały sezon pokazywała, że jest naprawdę dobra. Była szybsza niż ja

– przyznała Wüst.

Jestem bardzo, bardzo szczęśliwa. Jestem dumna.

– powiedziała Takagi.

Radości nie krył także trener Japonii Johan de Wit:

Wiem, jak wiele to znaczy. Zdaję sobie sprawę, jak dobry musisz być, żeby pokonać Ireen Wüst.

Należy tutaj zauważyć, że w łyżwiarstwie szybkim punkty liczy się, dzieląc liczbę sekund potrzebnych na przemierzenie całego dystansu przez liczbę 500 m zawartych w długości tego dystansu. Przykładowo: w przypadku pokonania 500 m w 39 sekund, liczba punktów wyniesie 39 (39 [sekund]/ 1, bo 500 = 1*500). Przemierzając odległość 1500 m w 120 sekund, zawodnik dostanie 40 punktów (120 [sekund] /3, bo 1500 = 3*500). W związku z tym zwycięża ten, kto zdobył najmniejszą liczbę punktów.

Miho Takagi jest tegoroczną brązową medalistką olimpijską w łyżwiarstwie szybkim na 1000 m i srebrną na dystansie 1500 m w tej samej konkurencji. Posiada również złoto olimpijskie w drużynowych wyścigach w łyżwiarstwie szybkim, kiedy to w finale Japonki odniosły zwycięstwo nad Holenderkami.