Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

O kraju WIOSENNE WIŚNIE JUŻ KWITNĄ

Kwiat wiśni; źródło: SoraNews24

22.03.2018 | 08:45
Opracowanie: Olimpia Widowska-Wielandt

Obserwowane przez meteorologów drzewo wiśniowe w Kōchi na Sikoku jest już w pełni rozkwitu. Pierwsze pąki rozwinęły się też na wiśni monitorowanej w Tokio.

Kiedy zima zmierza ku końcowi, mieszkańcy Japonii coraz dokładniej śledzą prognozy pogody w oczekiwaniu na hanami, czyli czas kwitnienia wiśni – okres pikników i spacerów po parkach oraz podziwiania kwiatów sakury. Przedstawiciele Agencji Meteorologicznej obserwują w tym czasie wybrane egzemplarze drzew, aby sprawdzić, a następnie podać do wiadomości, że pojawiły się na nich pierwsze kwiaty lub są one już w pełni rozkwitu. W lutym tego roku informowano, iż tegoroczne kwitnienie rozpocznie się około tydzień wcześniej niż w roku ubiegłym. Prognozy powoli się potwierdzają w związku z tym, że marzec tego roku (podobnie jak końcówka lutego) jest ciepły.

Jednym ze śledzonych drzew jest wiśnia odmiany Somei-Yoshino znajdująca się na terenie Zamku Kōchi w mieście Kōchi na Sikoku. Jak podała Agencja Meteorologiczna, w czwartek 15 marca br. zauważono na niej pierwsze kwiaty, a od poniedziałku 19 marca jest już w pełnym rozkwicie, to znaczy, że około 80% jej pąków jest już rozwiniętych. To najszybszy od 1953 roku rozkwit tej odmiany na monitorowanych obszarach. Wiśnia z Kōchi zakwitła też jako pierwsza spośród obserwowanych w tym roku drzew.

Wiosna zawitała także do Tokio. W sobotę 17 marca br. Agencja Meteorologiczna poinformowała o rozkwitających pąkach wiśni Somei-Yoshino, mieszczącej się na terenie świątyni Yasukuni, co oznaczało, że zauważono na niej minimum pięć lub sześć kwiatów. Nastąpiło to o cztery dni wcześniej niż w roku ubiegłym. Przedstawiciele agencji podali także, że tegoroczne tokijskie kwitnienie wiśni jest najwcześniejszym od 1953 roku i jedynie o jeden dzień późniejszym od rekordowego, które rozpoczęło się 16 marca (w 2002 oraz w 2013 roku).

W poniedziałek 19 marca pojawiły się także doniesienia o kolejnych rozkwitających wiśniach, między innymi w Fukuoce, Nagoi i Yokohamie. Firmy specjalizujące się w prognozach dotyczących kwitnienia starają się teraz podać jak najdokładniejsze daty rozpoczęcia się tego okresu w różnych miastach Japonii. Według serwisu WeatherMap 23 marca pierwsze pąki rozkwitną w Kioto, Osace i Narze, na Hokkaido natomiast hanami rozpocznie się dopiero na przełomie kwietnia i maja. Należy też zauważyć, że na Okinawie i w jej okolicach sezon ten jest już zakończony – wiśnie kwitły tam w styczniu i lutym.

Prognoza tegorocznego hanami, aktualizacja z 19 marca br.; źródło: SoraNews24

ŹRÓDŁA

The Japan Times (I)
The Japan Times (II)
SoraNews24
WeatherMap

TAGI:

flora   wiosna   sakura   Tokio   pogoda  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy