Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Polityka 90% TAJNYCH WYDATKÓW RZĄDU BEZ POKWITOWAŃ

Yoshihide Suga; źródło: Worldnews EasyBranches

23.03.2018 | 16:42
Opracowanie: Kinga Liszka

Z wewnętrznych dokumentów rządowych wynika, że ogromna ilość funduszy wydana przez rząd nie została pisemnie potwierdzona.

Po analizie dokumentów, które Sąd Najwyższy w styczniu bieżącego roku nakazał udostępnić w celu inspekcji, okazało się, że około 90% wydatków rządu nie zostało oficjalnie pokwitowanych. Nie ujawniono jednak sposobu wydania tych pieniędzy ani ich odbiorców. Był to bowiem warunek zatwierdzony przez Sąd Najwyższy.

Tajne wydatki rządowe przeznaczane są na takie cele, jak gromadzenie danych wywiadowczych oraz inne czynności uważane za będące w interesie państwa. Rozporządza się nimi pod nadzorem sekretarza stanu. To, w jaki sposób pieniądze te są wydawane, nie jest powszechnie wiadome, jednak na prośbę rząd ujawnił wielkość tych kwot. W odpowiedzi na tę liczbę członkowie pewnej grupy obywatelskiej zażądali w pozwie ujawnienia, na co zostało przeznaczonych 2,71 miliardów jenów tajnych wydatków za kadencji trzech sekretarzy: 1,1 miliarda (ok. 35,8 mln zł*) za czasów Shinzō Abe (2005 i 2006 rok), 250 milionów (ok. 8,1 mln zł*) pod nadzorem Takeo Kawamury (2009) oraz 1,36 miliarda (ok. 44 mln zł*) podczas zajmowania stanowiska przez Yoshihide Sugę (2013).

Rząd traktuje dezycję sądu poważnie. Mamy zamiar odpowiednio się tym zająć, po tym, jak dokładnie przeanalizujemy jej treść

– wypowiedział się obecny szef gabinetu premiera Yoshihide Suga podczas konferencji prasowej przeprowadzonej po ogłoszeniu decyzji sądu.

We wtorek 20 marca 2018 roku prawnicy potwierdzili, że większość tajnych wydatków nie została należycie odnotowana. Z tego powodu osoby zainteresowane napisały list do Sugi, nawołując o zmianę polityki rządu. Jedna z nich, Hiroshi Kamiwaki, który pracuje jako profesor na uniwersytecie Kobe Gakuin, powiedział, że jest zbulwersowany wieścią o swobodnym operowaniu tajnymi wydatkami przez sekretarzy stanu, oraz przekonywał do zwiększenia poziomu ich jawności. Rząd utrzymuje jednak, że ujawnienie sposobu dystrybuowania tych pieniędzy przez rząd byłoby niewłaściwe.

To oczywiste, że przestrzegamy decyzji sądu i stosownie odpowiadamy. Będziemy kontynuować jej gruntowną realizację, aby nie prowokować do nieufności pośród opinii publicznej

– powiedział Suga podczas wtorkowej konferencji prasowej.

*przeliczono na podst. kursu średniego NBP z dn. 21.03.2018 r.

ŹRÓDŁA

The Japan Times (I)
The Japan Times (II)

TAGI:

Abe   prawo   kontrowersje   skandale  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy