Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

O kraju MNIEJSZY TŁOK NA FUJI MOŻLIWY?

Góra Fuji; źródło: Celebrity Cruises

03.04.2018 | 09:56
Opracowanie: Kinga Liszka

Władze dwóch prefektur postanowiły podjąć kroki w celu zmniejszenia zbyt dużej liczby turystów oblegających górę Fuji.

Największa góra Japonii, mierząca 3776 metrów wysokości Fuji, została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2013 roku. Wówczas panel ekspertów podkreślił, że z powodu ogromnej liczby zwiedzających ją turystów na szlakach mogą pojawić się uszkodzenia. W związku z tym zaproponowano testowanie wytrzymałości ścieżek prowadzących na szczyt.

Miliony osób wspinających się po stokach Fuji każdego roku przyczyniają się do niszczenia tamtejszego środowiska. Władze prefektur Yamanashi i Shizuoka ogłosiły we wtorek 27 marca 2018 roku sposób na ograniczenie liczby turystów oblegających niektóre z tras. W latach 2015–2017 przeprowadzono badania, m.in. zaopatrując wspinających się w urządzenia z funkcją GPS. Ze zgromadzonych danych wywnioskowano, że trasy najbardziej oblegane są w weekendy i święta, a także, że zbyt tłoczno robi się na szlakach Yoshida i Fujinomiya. Szczyt popularności Fuji jako destynacji dla wycieczek przypada na lipiec i sierpień z powodu szkolnych wakacji.

Ogromna ilość turystów na jednym ze szlaków na górze Fuji; źródło: Fujimini Adventure Series

Maksymalna dzienna liczba wspinających się na Fuji została ustalona przez rządy prefektur na 4 tysiące osób dla szlaku Yoshida i 2 tysiące dla szlaku Fujinomiya, znajdującego się po stronie Shizuoki. Nie przewidziano natomiast ograniczeń dla dwóch pozostałych tras, na które uczęszcza mniej turystów.

W celu osiągnięcia swoich założeń władze prefektur nie zamierzają ograniczać wstępu na szlaki. Liczbę turystów wybierających się na wspinaczkę ma pomóc ograniczyć specjalny kalendarz, w którym odnotowane zostaną prognozy, jak bardzo danego dnia prawdopodobnie będą zatłoczone konkretne ścieżki.

Już wcześniej podejmowano kroki w celu ochrony środowiska na terenie góry Fuji, m.in. zainstalowano ekologiczne ubikacje, a dziesiątki tysięcy wolontariuszy każdego roku zbierają porozrzucane tam śmieci.

ŹRÓDŁA

The Japan Times
The New York Times
Japan Guide

TAGI:

góra Fuji   turystyka   UNESCO   ekologia  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy