Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Muzyka DRUGIE ŻYCIE ZNISZCZONEGO FORTEPIANU

Ryūichi Sakamoto grający na odnowionym fortepianie; źródło: J

04.04.2018 | 13:44
Opracowanie: Agnieszka Brzozowska

Fortepian, który uległ zniszczeniu podczas tsunami, jakie dotknęło Japonię w 2011 roku, otrzymał swoje drugie życie na pierwszej od 8 lat płycie Ryūichiego Sakamoto oraz w dokumencie „Tsunami Piano”.

O zniszczonym podczas trzęsienia ziemi i tsunami fortepianie Ryūichi Sakamoto dowiedział się w trakcie podróży po dotkniętych tragedią regionach. Kompozytor wspomagał lokalne szkoły w wymianie i odnowie instrumentów muzycznych, a w 2011 roku przyczynił się do założenia Tōhoku Youth Orchestra – grupy muzycznej składającej się z uczniów z poszkodowanych obszarów.

Fortepian, na którym zagrał, został znaleziony w budynku liceum w prefekturze Miyagi. Historia instrumentu przedstawiono w filmie dokumentalnym „Tsunami Piano” wyemitowanym przez kanał telewizyjny NHK WORLD. Jak podaje „Fact Magazine”, dokument pokazuje, w jaki sposób fortepian wpłynął na stworzenie albumu „async”, będącego pierwszą płytą Sakamoto od 8 lat. Melodia zagrana na instrumencie zabrzmiała w utworze „Zure” z tego krążka.

Dźwięki odgrywane na odnowionym fortepianie odbiegają od standardowych tonacji, jednak proces renowacji został ograniczony do minimum, by zachować jak najwięcej z naturalnego strojenia. Instrument wyposażono w przymocowane do klawiszy nasadki sensoryczne, które sterowane komputerowo wytwarzają dźwięki z wykorzystaniem rzeczywistych rejestrów sejsmicznych. Grając na odnowionym instrumencie, Sakamoto pragnął podkreślić kruchość życia oraz to, że jego zdaniem tragedia z 2011 roku nie powinna zostać zapomniana. Jak stwierdził w filmie:

To szokujące, że wciąż jeszcze sobie z tym nie poradziliśmy. Problem polega jednak na tym, że jeśli sobie z tym nie poradzimy, znowu przestaniemy o tym myśleć. A ja chcę o tym myśleć.

Utwór „Zure” z nowego albumu Ryūichiego Sakamoto; źródło: YouTube/Milan Records USA

ŹRÓDŁA

NHK WORLD
The Vinyl Factory
FactMag
Japonia Online

TAGI:

tsunami   muzyka  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy