Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Społeczeństwo PIERWSZY ZWIĄZEK PARTNERSKI LGBT ZAWARTY W FUKUOCE

Miho Yamashita i Anri Ishizaki; źródło: Kyodo News

07.04.2018 | 09:02
Opracowanie: Ewa Kubasik-Kobiałka

Od początku bieżącego roku fiskalnego (01.04.2018 r.) pary jednopłciowe mogą zawierać związki partnerskie w mieście Fukuoka. Pierwsza z nich otrzymała certyfikat już 2 kwietnia.

Japońskie prawo krajowe nie reguluje kwestii formalnych związków osób tej samej płci, nie są one ani dozwolone, ani zakazane. Decyzję w tym zakresie podejmują władze na poziomie lokalnym. Fukuoka jest siódmym ośrodkiem, który dopuścił zawieranie tego typu związków partnerskich. Jako pierwsza zrobiła to tokijska Shibuya w marcu 2015 roku. Osobami, które po raz pierwszy otrzymały tam certyfikat, były Koyuki Higashi, była członkini Takarazuka Revue i jej partnerka Hiroko Masuhara. Związek z punktu widzenia prawa nie ma statusu równoważnego małżeństwu, ale musi być respektowany przez instytucje takie jak szpitale czy agencje nieruchomości.

Burmistrz Fukuoki Sōichirō Takashima osobiście wręczył certyfikat pierwszej parze, która zawarła tam związek. Byli to Anri Ishizaki, urodzony jako kobieta, ale czujący się mężczyzną i jego partnerka Miho Yamashita. Ishizaki będący członkiem grupy wspierającej osoby LGBT powiedział:

My już spędzamy nasze życie razem jako rodzina, ale jesteśmy szczęśliwi z powodu oficjalnego uznania, gdyż czujemy się, jakbyśmy dostali gratulacje od społeczeństwa.

Związek partnerski w Fukuoce mogą zawrzeć osoby, które ukończyły 20 lat, mieszkające tam lub mające zamiar się przeprowadzić i nie będące aktualnie w relacjach małżeńskich. Z wnioskiem o certyfikat trzeba złożyć podpisaną przysięgę, a także dokumenty poświadczające miejsce zamieszkania i fakt pozostawania w stanie wolnym.

Tak samo jak w przypadku Shibuyi, związek taki nie ma statusu małżeństwa, ma jednak być respektowany przez instytucje życia publicznego, tak by partnerzy mogli być beneficjentami polis czy mieć status krewnego uprawnionego do podejmowania decyzji w kwestii zabiegów medycznych.

Yasuo Takao, wykładowca Curtin University, zwraca uwagę, że dążenia do regulacji związków jednopłciowych nie skupiają się na aspektach prawnych, ale na promowaniu społecznego uznania dla nich.

ŹRÓDŁA

The Japan Times I
The Japan Times II
The Mainichi
East Asia Forum

TAGI:

prawo   LGBT  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy