Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Społeczeństwo TRADYCJA WAŻNIEJSZA NIŻ ŻYCIE?

Przeciwnicy na ringu; źródło: New York Times

18.04.2018 | 08:36
Opracowanie: Katarzyna Zdziarska

Dyskusje na temat tradycji w sporcie wywołało zachowanie sędziego meczu sumo, który kazał kobietom ratującym życie człowieka zejść z ringu.

4 kwietnia przemówienie na ringu sumo wygłaszał burmistrz miasta Maizuru Ryōzō Tatami. Występując, zasłabł, co jak się później okazało, było spowodowane przez wylew. Na pomoc pośpieszyły dwie kobiety – jedna z nich była w trakcie resuscytacji, kiedy sędzia nakazał im zejść z ringu. Ryōzō Tatami przeszedł operację i jego życiu nie zagraża już niebezpieczeństwo, jednak zachowanie członka Japońskiego Stowarzyszenia Sumo wywołało falę krytyki i kolejną dyskusję na temat tradycji w sumo.  

Filmik z wydarzenia; źródło: Kanał とろんぼーん/ YouTube

Wywodzące się z shintoizmu i buddyzmu przekonanie, że kobiety są nieczyste ze względu na krew menstruacyjną, nie pozwala wkraczać im na święty obszar dohyō. W 1990 roku ówczesna szefowa gabinetu premiera Mayumi Moriyama poprosiła Japońskie Stowarzyszenie Sumo o zgodę na wręczenie trofeum premiera na ringu, jej prośba jednak została odrzucona. Podobna sytuacja powtórzyła się w 2000 roku, kiedy to Fusae Ōta, gubernator Osaki, wyraziła chęć zaprezentowania nagrody zwycięzcy na ringu – stowarzyszenie również nie wyraziło zgody.  

W środę 4 kwietnia przedstawiciel stowarzyszenia przeprosił za incydent, komentując, że zachowanie sędziego było nie na miejscu w zagrażającej życiu sytuacji. Przeprosiny jednak nie zamknęły dyskusji. 6 kwietnia Gubernator miasta Takarazuka Tomoko Nakagawa w nawiązaniu do kontrowersyjnego wydarzenia wygłosiła sprzeciw regułom zabraniającym wejścia kobietom na obszar ringu. Wyraziła też pragnienie, aby kobiety i mężczyźni byli równo traktowani. Jej prośbę o pozwolenie na stanięcie w kręgu także odrzucono:

Nie mogę wejść na ring i przywitać was tylko dlatego, że jestem kobietą, czuję się upokorzona. 

W ubiegłym roku Japonia spadła na 114. miejsce w corocznym rankingu równości płci dokonywanym przez Światowe Forum Ekonomiczne. Są w nim oceniane 144 państwa m.in. według dostępu do edukacji czy udziału kobiet w polityce. W rankingu z marca 2017 roku oceniającego liczbę kobiet w parlamencie Japonia znalazła się na 163. miejscu na 193 możliwych

ŹRÓDŁA

CTV News
The Japan Times I
The Japan Times II

TAGI:

kontrowersje   sumo   równouprawnienie  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy