Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Społeczeństwo [PATRONAT] BYĆ KOBIETĄ W JAPONII

Okładka książki; źródło: Wydawnictwo Czarne

16.04.2018 | 10:23
Opracowanie: Krystian Karolak

O pozycji kobiet w japońskim społeczeństwie oraz ich walce z codziennymi problemami związanymi ze społecznymi oczekiwaniami i postrzeganiem przez mężczyzn w książce Karoliny Bednarz.

Dla wielu Europejczyków Japonia to kraj, w którym kobiety, ubrane w kimona, skrywają swoje twarze za wachlarzami, natomiast mężczyźni zajmują się produkcją samochodów oraz sprzętów elektronicznych uznawanych za jedne z najlepszych na świecie. Jest to jednak tylko jedna strona medalu. Całkowicie inaczej widzą to Japonki, postrzegające otaczający ich świat jako miejsce nieoczywiste, pełne sprzeczności, w którym tradycja wraz z nowoczesnością przeplatają się z sobą.

Kobiety nie będące w stanie sprostać społecznym oczekiwaniom określa się mianem: „przegranych psów”, „kobiet kamieni” czy „świątecznych ciast”. Do niedawna wiele rodzin uznawało za ideał wychowanie tzw. „córek w pudełkach”, czyli takich, które chowa się przed światem zewnętrznym, by mogły jak najszybciej przejść z domu rodziców do domu męża. Autorka ukazuje także umierające z przemęczenia w przędzalni „kwiaty narodu”, żeńską drużynę siatkówki, określaną przez media jako „kwiat igrzysk”, oraz pracownice biurowe nazywane „kwiatami biurowymi”.

W swojej książce „Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet” Karolina Bednarz stara się podejść do tematu Japonii dosyć krytycznie, zwracając szczególną uwagę na wyzwania i bolączki, z jakimi mierzą się codziennie Japonki. To także historie kobiet potrafiących znaleźć w sobie siłę do walki z trudnościami, a także coraz częściej mówiące „dość”. Niniejsza pozycja została objęta patronatem medialnym dziennika „Japonia-Online”. Książka będzie mieć swoją premierę 25 kwietnia br.

ŹRÓDŁA

Wydawnictwo Czarne

TAGI:

kobiety   kultura  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy