Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Polityka DALSZE OCIEPLENIE NA LINII TOKIO-PEKIN

Wang Yi i Tarō Kōno; źródło: The Mainichi

24.04.2018 | 09:31
Opracowanie: Ewa Kubasik-Kobiałka

15 kwietnia bieżącego roku w Tokio spotkali się ministrowie spraw zagranicznych Japonii i Chin – Tarō Kōno i Wang Yi.

W tym roku przypada 40. rocznica podpisania traktatu o pokoju i przyjaźni między Japonią i Chinami. Przez ostatnie lata relacje między tymi państwami były dość napięte z powodu historycznych i terytorialnych sporów. W ostatnim czasie nastąpiła jednak pewna poprawa. Dalszym krokiem w zacieśnianiu więzów ma być przybycie chińskiego premiera Li Keqianga do Japonii na rozmowy trójstronne Chiny-Korea Południowa-Japonia, które odbędą się w przyszłym miesiącu. W następnej kolejności premier Shinzō Abe ma udać się do Chin, a potem chiński prezydent Xi Jinping odwiedzi Japonię. Szczegóły tych dwóch ostatnich wizyt nie są jeszcze ustalone.

Kōno i Wang rozmawiali między innymi o Korei Północnej. Zgodzili się, że konieczna jest taka współpraca, aby zapewnić całkowite wdrożenie postanowień ONZ i doprowadzić do porzucenia przez Pjongjang programu rakietowego i nuklearnego. Japoński minister spraw zagranicznych zwrócił się też do Chin o pomoc w wyjaśnieniu kwestii porwań japońskich obywateli przez Koreę Północną w latach 70. i 80. ubiegłego stulecia.

W kwestii sporów terytorialnych Kōno podkreślił, że rzeczywista poprawa relacji między krajami nie jest możliwa bez ustabilizowania sytuacji na Morzu Południowochińskim. Wang zgodził się, że faktycznie istnieje taka konieczność. Poruszona została też kwestia szerszej wizji obu państw na region, czyli japoński „Wolny i otwarty Region Indopacyficzny” oraz chiński „Jeden pas i jedna droga”, będący współczesną wersją jedwabnego szlaku, łączącego Chiny z Azją Centralną i Południowowschodnią, Bliskim Wschodem, Europą i Afryką.

Jednakże, jak zwraca uwagę „The Asahi Shimbun”, Chiny zachowują pewną ostrożność wobec japońskiej chęci naprawy stosunków. Ma to wynikać między innymi z braku informacji na temat tego, jak premier Abe chciałby rozwiązać kwestię sporów terytorialnych. Ponadto, jak podają chińskie źródła dyplomatyczne, Kraj Środka nie chce być wykorzystany do poprawy notowań japońskiego rządu, które mogłyby pójść w górę poprzez wyeksponowanie dyplomatycznych osiągnięć.

16 kwietnia 2018 roku rozpoczęła się kolejna tura rozmów między przedstawicielami Chin i Japonii, drugiej i trzeciej gospodarki świata, na temat sytuacji ekonomicznej. To pierwsze takie spotkanie od ponad siedmiu lat. Rozmowy dotyczyły wojny celnej między Stanami Zjednoczonymi i Chinami, w której oba kraje grożą sobie wzajemnie podniesieniem opłat celnych. Pierwszemu spotkaniu w ramach rozmów wspólnie przewodniczyli Kōno i Wang. Po tym wydarzeniu Kōno powiedział:

Zgadzamy się, że wojna handlowa, niezależnie od tego, które państwo ją zaczęło, miałaby ogromny wpływ na dobrobyt i międzynarodową gospodarkę.

Zdaniem Wanga zmiana klimatu gospodarczego może stworzyć nowe możliwości:

Po wznowieniu rozmów obie strony znajdują się na nowych pozycjach do dyskutowania o przyszłej współpracy, która, jak mam nadzieję, doprowadzi do nowego wzrostu gospodarczego w obu krajach.

ŹRÓDŁA

The Mainichi
The Asahi Shimbun I
The Asahi Shimbun II

TAGI:

stosunki międzynarodowe   Chiny  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Sadako w nowej odsłonie

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy