Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Polityka SHINZŌ ABE NA LIŚCIE STU NAJBARDZIEJ WPŁYWOWYCH OSÓB MAGAZYNU „TIME”

Shiznō Abe; źródło: One India

25.04.2018 | 10:13
Opracowanie: Ewa Kubasik-Kobiałka

Japoński premier sprawujący urząd od grudnia 2012 roku, a przedtem przez rok na przełomie 2006 i 2007 roku, na listę poprzednio trafił cztery lata temu.

Lista stu najbardziej wpływowych osób została po raz pierwszy opublikowana w 1999 roku, a od 2004 rok jest wydawana co roku. Tegoroczna jest rekordowa, gdyż zawiera aż 45 osób poniżej 40 roku życia, w tym piątkę nastolatków, która przeżyła strzelaninę w amerykańskiej szkole 14 lutego bieżącego roku. W zestawieniu znalazło się też rekordowo dużo kobiet.

Edward Felsenthal, redaktor naczelny „Time”, wyjaśnił, że kryterium nie jest posiadana władza, choć przyznał, że wiele osób z listy faktycznie ją ma. Tym, co decyduje o przyznaniu komuś statusu jednej ze stu najbardziej wpływowych osób, jest twierdząca odpowiedź na pytanie „czy to był ich rok?”. Tak się zdarzyło w przypadków liderów z Azji Wschodniej. Obok Abe, w zestawieniu znaleźli się prezydent Korei Południowej Moon Jae-in, przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un oraz prezydent Chin Xi Jingping. Jak zwraca uwagę „The Korea Times”, honoruje ono ludzi, którzy zmieniają świat, niezależnie od tego, czy na lepsze, czy na gorsze.

W krótkim komentarzu do osoby Shiznō Abe premier Australii Malcolm Turnbull, napisał następująco:

Pewne i dynamiczne przywództwo Shinzo Abe, odkąd został premierem w grudniu 2012 roku, ożywiło japońską gospodarkę i możliwości. Jako mąż stanu działa zarówno prężnie, jak i pragmatycznie, uznając, że dobrobyt i bezpieczeństwo naszego regionu zależy od utrzymania i rozwijania zasad opartych na porządku międzynarodowym. W świecie, w którym jest wielu silnych i dominujących przywódców, z pewnością był tak nieustępliwy i odważny jak nikt inny. Ale umiał być także elastycznym, uważnym słuchaczem, zawsze chętnym do pracy, aby dostosować się do poglądów innych. Nic nie pokazuje tego bardziej niż sposób, w jaki pracował z innymi narodami na rzecz reanimacji Partnerstwa Trans-Pacyficznego, kiedy jego przyszłość wyglądała ponuro po wycofaniu się Stanów Zjednoczonych. Udało mu się utrzymać kurs i w marcu 11 krajów, w tym Australia i Japonia, podpisało TPP-11. Pod przywództwem Shinzō Abe Japonia stała się jeszcze bardziej zaufanym strategicznym partnerem dla Australii, a ja bardzo cenię jego przyjaźń i mądre rady.

W zestawieniu znalazł się także Masayoshi Son, prezes zarządu japońskiego giganta branży telekomunikacyjnej i internetowej SoftBank Group Corp.

ŹRÓDŁA

The Mainichi
Time
Asian Correspondent
The Korea Times

TAGI:

Abe  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Sadako w nowej odsłonie

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy