Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Społeczeństwo WYGRANY POZEW ZAPOCZĄTKUJE GRUPĘ #METOO

Chino podczas konferencji prasowej; źródło: AP/ The Japan Times

08.05.2018 | 10:02
Opracowanie: Katarzyna Zdziarska

Aktorka Chino przeznaczy pieniądze z ugody ze sprawy dotyczącej molestowania na stworzenie grupy #MeToo.

Ruch #MeToo zapoczątkowany przez Taranę Burke ponad 10 lat temu dotarł też do Japonii, lecz cytując „The Economist”, „ledwie ją dotknął”. Wciąż pojawia się problem obarczania winą ofiar molestowania, gdy te opowiadają o swoich doświadczeniach. 17 kwietnia jednak aktorka występująca pod pseudonimem Chino wygrała pozew w sprawie molestowania.  

Do incydentu doszło podczas wyjścia do baru karaoke z reżyserem Mikiyą Ichiharą, gdy Chino uczęszczała jeszcze do liceum. W pomieszczeniu reżyser dotykał dziewczyny, rzucając niestosowne komentarze i obiecując jej obsadę w jego następnej produkcji. Nastolatka przerażona uciekła i dopiero podczas akcji #MeToo w zeszłym roku odważyła się zwierzyć na Twitterze. Okazało się wtedy, że przynajmniej pięć innych kobiet miało podobne przeżycia z tym samym reżyserem.

Kwota z ugody nie jest znana, ale „Japan Today” pisze o „paru setkach tysięcy jenów”. Sam Ichihara przyznaje się do winy, przepraszając 20-letnią aktorkę:

Przepraszam Chino z głębi serca, ponieważ cierpiała zarówno psychiczne i fizycznie przez moje molestowanie.

Grupa #MeToo założona przez Chino będzie udzielać porad prawnych i wsparcia ofiarom oraz przeciwdziałać molestowaniu seksualnemu w japońskim świecie rozrywki. Chino ma nadzieję pokazać poszkodowanym kobietom, że mówienie na głos o tym, co się im przydarzyło, nie będzie wiązało się z konsekwencjami. Postępy grupy można śledzić na stronie Chino, dostępna jest jedynie w języku japońskim.

Ofiary przemocy seksualnej nieczęsto ujawniają swoją tożsamość przez krytykę społeczeństwa. Sztandarowa postać ruchu #MeToo w Japonii, Shiori Itō, również na samym początku nie ujawniła swojej tożsamości na prośbę rodziny. Podczas konferencji prasowej dziennikarka oskarżyła byłego reportera telewizyjnego o gwałt. Związany z premierem Shinzō Abe reporter nie został ukarany, a policja pomimo dowodów umożliwiających jego zatrzymanie, nie zrobiła tego. W 2017 roku Itō ujawniła swoją tożsamość, publikując książkę „Black Box”, która opowiada o jej przeżyciach związanych z gwałtem.  

Również w kwietniu tego roku wiceminister finansów po zarzutach dotyczących werbalnego molestowania dziennikarki zrezygnował ze stanowiska. Zaprzecza jednak, że taka sytuacja miała miejsce. Więcej na ten temat pisaliśmy pod tym linkiem.

Molestowanie seksualne (jap. sekuhara z angielskiego sexual harrasement) jest stosunkowo młodym terminem stworzonym w 1989 roku. Z kolei prawo wymagające, aby pracodawca przeciwdziałał molestowaniu w pracy zostało wprowadzone dopiero w 1999 roku. Jednak jeśli chodzi o równouprawnienie w Japonii w dalszym ciągu mówi się o szklanym suficie – w ubiegłym roku uplasowała się na 114. miejscu w corocznym rankingu równości płci dokonywanym przez Światowe Forum Ekonomiczne. Są w nim oceniane 144 państwa m.in. według dostępu do edukacji czy udziału kobiet w polityce.

ŹRÓDŁA

Japan Today
The Economist
The Japan Times I
The Japan Times II
The Japan Times III

TAGI:

kontrowersje   kobiety   równouprawnienie  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Sadako w nowej odsłonie

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy