Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Polityka CESARZ NIE CHCE ZWALNIAĆ TEMPA PRZED ABDYKACJĄ

Para cesarska na Okinawie; źródło: The Mainichi

03.05.2018 | 11:40
Opracowanie: Ewa Kubasik-Kobiałka

Wbrew informacjom podanym przez Agencję Dworu Cesarskiego, cesarz Akihito zapowiedział, że nie przekaże części swoich funkcji synom.

Agencja Dworu Cesarskiego planowała przekazanie części obowiązków cesarza, tych niezastrzeżonych dla niego przez konstytucję, księciu Naruhito lub księciu Fumihito. Miało to na celu zarówno odciążenie Akihito, który w ostatnich latach wyraźnie osłabł, ale także przygotowanie następcy tronu i jego dworu do wypełniania cesarskich zadań.

Tymczasem cesarz nie zgodził się na to rozwiązanie, utrzymując, że będzie wykonywał wszystkie swoje zadania aż do abdykacji zaplanowanej na 30 kwietnia przyszłego roku. Jak podał przedstawiciel Agencji Dworu Cesarskiego, cesarz dba o swoje zdrowie, by móc dalej wypełniać swoje obowiązki. Stanowisko władcy jest potwierdzeniem jego słów, które padły na konferencji prasowej z okazji jego 84. urodzin w grudniu ubiegłego roku:

W pozostałe mi dni, w miarę wykonywania moich obowiązków jako symbolu państwa, chciałbym wraz z zainteresowanymi osobami poczynić przygotowania do przekazania pochodni na następną erę.

Cesarz wraz z małżonką dopiero co wrócili z trzydniowej podróży na Okinawę. Wyspa ta, która została w znacznym stopniu zniszczona w czasie II wojny światowej, a potem długo znajdowała się pod okupacją amerykańską, ma szczególne znaczenie dla cesarza. Ta jedenasta już wyprawa na Okinawę została przygotowana specjalnie na życzenie Akihito. Jak podaje urzędnik Agencji Dworu Cesarskiego:

Domyślam się, że jego wysokość był bardzo wzruszony na myśl o swojej ostatniej wizycie na Okinawie w charakterze cesarza.

Monarcha ma jeszcze odwiedzić prefekturę Fukushima, nadal zmagającą się ze skutkami katastrofy z marca 2011 roku, a także wyspę Rishirito. Jako możliwe cele cesarskich podróży wymieniane są także Hiroszima i Nagasaki.

Akihito ma zamiar całkowicie wycofać się z życia publicznego po abdykacji, między innymi po to, by nie naruszać autorytetu nowego cesarza.

ŹRÓDŁA

The Asahi Shimbun
The Mainichi

TAGI:

cesarz  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy