Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Społeczeństwo OBCOKRAJOWCY ZATRUDNIENI NA TERENIE ELEKTROWNI FUKUSHIMA DAIICHI

Obcokrajowcy zatrudnieni na terenie elektrowni; źródło: Mainichi Shimbun

11.05.2018 | 14:09
Opracowanie: Katarzyna Zdziarska

Pomimo zakazu zatrudniania obcokrajowców na terenie uszkodzonej w 2011 roku elektrowni podwykonawca TEPCO zatrudnił sześciu zagranicznych stażystów w ramach rządowego programu.

We wtorek 1 maja podano do informacji publicznej, że odkryto kolejny przypadek zatrudnienia zagranicznych pracowników do pracy w uszkodzonej w 2011 roku elektrowni atomowej Fukushima. Sytuacja nastąpiła po oznajmieniu przez TEPCO w lutym zeszłego roku, że do pracy w Fukushima Daiichi nie będzie wykorzystywana zagraniczna siła robocza.

Sześciu pracowników zatrudnił podwykonawca TEPCO w ramach programu rządowego mającego na celu wymianę wiedzy technicznej. Pracownicy pochodzili między innymi z Wietnamu, który zrezygnował z importu reaktorów nuklearnych z Japonii już dwa lata temu. Na tę chwilę wiadomo, że nielegalne zatrudnienie trwało przynajmniej od listopada ubiegłego roku na obszarze, gdzie zabezpieczenia przeciwko promieniowaniu nie obowiązują.  

TEPCO sprawę skomentowało następująco:

Odeszliśmy od naszych niezależnych zasad zatrudnienia. Dopilnujemy, aby nasi podwykonawcy sprawdzili warunki zatrudnienia pracowników.

W firmie, która zatrudniła obcokrajowców, pracuje tylko trzech japońskich robotników. Jej dyrektor twierdzi, że młodzi Japończycy szybko rezygnują z pracy w przeciwieństwie do obcokrajowców, którzy aby podjąć zatrudnienie w Japonii, muszą pożyczać duże sumy pieniędzy i nie mogą wrócić do domu przynajmniej przez trzy lata – taki okres jest wymagany przez program wymiany wiedzy technicznej.

W takiej sytuacji znajduje się sześciu obcokrajowców, donosi „The Mainichi”. Aby podjąć pracę w Japonii, zapożyczyli się na sumy od 1,2 do 1,5 miliona jenów każdy (około 38–48 tysięcy złotych). 

Nie jest to pierwszy przypadek wykorzystywania zagranicznej siły roboczej w ramach programu rządowego podczas pracy przy elektrowni Fukushima Daiichi. W marcu Japońska Społeczność Solidarna z Imigrantami ujawniła przypadek 24-letniego Wietnamczyka, który w ramach programu pracował przy pracach dekontaminacyjnych. Charakter pracy nie został mu wcześniej przedstawiony. Również w kwietniu tego roku odkryto trzech kolejnych Wietnamczyków pracujących przy odpadach w elektrowni. Po tych doniesieniach Ministerstwo Sprawiedliwości i Ministerstwo Zdrowia, Pracy i Opieki Społecznej orzekły, że prace dekontaminacyjne nie mogą być wpisane w program wymiany wiedzy technicznej.

ŹRÓDŁA

Japan Today
The Mainichi
The Asahi Shimbun
The Japan Times

TAGI:

Fukushima   kontrowersje   praca  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Sadako w nowej odsłonie

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy