Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

O kraju DZIWNY ZAPACH W NANZENJI POWODEM HOSPITALIZACJI

Strażacy udzielają pomocy gościom Nanzenji; źródło: The Mainichi

13.05.2018 | 10:42
Opracowanie: Olimpia Widowska-Wielandt

4 kobiety musiały udać się do szpitala w związku z objawami, jakie nastąpiły u nich po wizycie w ogrodzie świątyni Nanzenji, w którym rozchodził się „chemiczny” zapach.

2 maja bieżącego roku turystów odwiedzających świątynię Nanzenji w Kioto spotkała niemiła niespodzianka. Przed południem w ogrodzie Hōjō około 24 osób doświadczyło zawrotów głowy, uczucia duszenia się i zimna. Jak się okazało, powodem tego był dziwny zapach, przypominający chemikalia. Po otrzymaniu zgłoszenia od jednego z odwiedzających pracownicy świątyni zamknęli ogród i ewakuowali turystów. Poinformowali też o wszystkim policję.

W ogrodzie Hōjō przebywało wtedy około 60 osób. Na miejscu zdarzenia pojawiło się pięć karetek i siedem wozów straży pożarnej, a gościom udzielono niezbędnej pomocy medycznej. Cztery kobiety – trzy turystki w wieku od 50 do 70 lat oraz około 20-letnia pracownica świątyni – zostały przetransportowane do szpitala, jednak jak podała policja, ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Zdaniem świadków dziwny zapach miał wydobywać się z okolicy damskiej toalety mieszczącej się w pobliżu pawilonu głównego.

Kiedy miałam iść do toalety, zobaczyłam wychodzących z niej ludzi, których męczył kaszel. Zaraz potem ja też zaczęłam się dusić i poczułam pieczenie w gardle.

– powiedziała 43-letnia turystka z Sakai (pref. Osaka).

Wkrótce po zgłoszeniu incydentu pracownicy Nanzenji zamknęli świątynię, a policja przeszukała jej teren, jednak źródła wyziewów nie znaleziono. Od czwartku 3 maja obiekt jest ponownie otwarty.

Nanzenji powstała w 1291 roku i jest jedną z najważniejszych świątyń buddyzmu Zen w Japonii oraz narodowym skarbem. Jej głównym budynkiem jest Hōjō, w którym kiedyś mieszkał główny kapłan. Obecnie pawilon jest udostępniony do zwiedzania i można w nim podziwiać malowidła z tygrysami. Otaczający Hōjō ogród słynie ze skał przypominających dorosłe i młode tygrysy przepływające przez wodę.

ŹRÓDŁA

The Asahi Shimbun
The Japan Times
Japan Guide

TAGI:

turystyka   Kioto   buddyzm zen   wypadek  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy