Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Muzyka HATSUNE MIKU PO RAZ PIERWSZY W EUROPIE

Grafika promująca MIKU EXPO 2018; źródło: Tokyo Otaku Mode

12.05.2018 | 09:53
Opracowanie: Agnieszka Brzozowska

W grudniu 2018 roku fani popularnego Vocaloida będą mieli okazję zobaczyć Miku na pierwszej trasie koncertowej w Europie. Występy będą częścią światowej trasy.

Choć Vocaloidy nie mają swojej fizycznej formy, to występują na odbywających się na żywo koncertach. Pojawiają się na scenie jako hologramowe projekcje z zaprogramowaną choreografią (więcej o wykorzystaniu nowej technologii w muzyce japońskiej można przeczytać tutaj). Hatsune Miku jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych Vocaloidów i ma już na swoim koncie szereg koncertów. W ramach serii tras koncertowych pod nazwą MIKU EXPO występuje ona na scenie już od 2014 roku – dotychczas koncerty odbywały się w Azji, Ameryce Północnej i Meksyku. W grudniu 2018 roku Hatsune Miku po raz pierwszy wystąpi w Europie. Fani będą mieli okazję usłyszeć ją w trzech miastach:

  • 1.12 – Paryż, Francja (w ramach obchodów 160-lecia zawarcia stosunków dyplomatycznych między Japonią a Francją), 
  • 4.12 – Kolonia, Niemcy, 
  • 8.12 – Londyn, Wielka Brytania.

Bilety na te wydarzenie będą w sprzedaży od 18 maja br. Artystą, który przygotował choreografię do europejskich występów, jest Jiro Sameyama. Oprócz występów odbędzie się również wystawa prac fanów Hatsune Miku. Poza europejskimi koncertami w ramach tegorocznego MIKU EXPO między 29 czerwca a 19 lipca Vocaloid zaśpiewa w Stanach Zjednoczonych i Meksyku.

Film promujący występy Hatsune Miku w Europie; źródło: YouTube/HatsuneMiku

Hatsune Miku nie tylko występuje na samodzielnych koncertach, ale również współpracuje z prawdziwymi muzykami. Można ją usłyszeć m.in. na wydanym w marcu br. singlu „Sang -Another Story-” stworzonym przy współpracy z KAMIJO, wokalistą zespołu visual kei Versailles Philharmonic Quintet. Pojawiła się również u boku Lady Gagi i Pharella Williamsa. Do stworzenia Hatsune Miku przyczynił się japoński producent sprzętu muzycznego Yamaha – postać Vocaloida wizualnie nawiązuje do kultowego syntezatora tej firmy, DX7 (o japońskich syntezatorach pisaliśmy na łamach naszego dziennika). 

Hatsune Miku podczas MIKU EXPO 2016 w Nowym Jorku; źródło: MIKU EXPO

ŹRÓDŁA

MIKU EXPO I
MIKU EXPO II
MIKU EXPO III
Japonismes
Avo Magazine
Tokyo Otaku Mode

TAGI:

koncert   muzyka  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy