Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Muzyka KITARŌ NIE ZAGRA W IRANIE

Kitarō; źródło: Japan Today

16.05.2018 | 08:35
Opracowanie: Ewa Kubasik-Kobiałka

Z powodu kryzysu dyplomatycznego na linii Teheran-Waszyngton amerykańskiej części grupy odmówiono wiz.

Kitarō to reprezentant prądu new-age w muzyce i laureat nagrody Grammy w 2001 roku za album „Thinking of you”. Serca Irańczyków podbił, goszcząc w tym kraju w 2014 roku. Na bieżący rok miał tam zaplanowane trzy koncert, z których pierwszy miał odbyć się 12 maja. Jednakże dwa dni wcześniej organizator ogłosił, że koncerty nie dojdą do skutku z powodu niewpuszczenia na terytorium kraju części grupy. W oświadczeniu podał:

Ze względu na obecne warunki, nie jest możliwe, by ci poważani artyści wystąpili w Iranie.

Było to odniesienie do spięcia między USA i Iranem, do którego doszło po wycofaniu przez prezydenta Donalda Trumpa Stanów Zjednoczonych z porozumienia nuklearnego z 2015 roku i wskutek tego przywrócenia sankcji wobec Iranu.

Umowa została zawarta między pięcioma stałymi członkami Rady Bezpieczeństwa ONZ – Stanami Zjednoczonymi, Wielką Brytanią, Francją, Chinami i Rosją, a także Niemcami a Iranem. Zgodnie z tym porozumieniem Iran zgodził się do zmniejszenia zasobów wzbogaconego uranu, niezbędnego do wytwarzania paliwa do reaktorów, ale także broni nuklearnej, a także ograniczyć do 10 liczbę wirówek do wzbogacania uranu. Ponadto kraj ten zgodził się też na taką modyfikację urządzeń, by niemożliwa była produkcja plutonu niezbędnego do wytwarzania bomb. W zamian za to zostały zniesione sankcje nałożone na Iran przez ONZ, USA i Unię Europejską.

Zdaniem Trumpa porozumienie to było szkodliwe i jedynie odwlekło w czasie produkcję pocisków przez Iran. Władze tego państwa zapewniają, że jego program atomowy jest całkowicie pokojowy, ale w odpowiedzi na przywrócenie sankcji zapowiedziały, że powrócą do wzbogacania uranu.

Ludzie, którzy kupili bilety na koncerty Kitarō, uważają, że muzyka nie powinna być zakładnikiem polityki:

Sztuka nigdy nie powinna znajdować się w cieniu polityki. Kitarō to wielki artysta i polityczne walki nie mogą pozbawiać nas możliwości usłyszenia go w Teheranie.

Organizator zapowiedział, że pieniądze za bilety zwróci tak szybko, jak to możliwe.

ŹRÓDŁA

The Japan Times
Japan Today
BBC

TAGI:

koncert   USA   konflikty  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy