Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Sport KISENOSATO REZYGNUJE Z MAJOWEGO TURNIEJU SUMO

Kisenosato; źródło: Kyodo News

15.05.2018 | 08:35
Opracowanie: Olimpia Widowska-Wielandt

Podczas zawodów w tokijskim Ryōgoku Kokugikan widzowie nie zobaczą jedynego japońskiego yokozuny.

13 maja br. rozpoczął się Wielki Letni Turniej Sumo w Tokio. Bierze w nim udział dwóch z trzech wielkich mistrzów – HakuhōKakuryū, obaj pochodzący z Mongolii. Po raz kolejny na ringu nie pojawi się promowany w ubiegłym roku do rangi yokozuny Japończyk Kisenosato.

Kisenosato został wielkim mistrzem 25 stycznia 2017 roku po świetnej postawie w walkach w 2016 i na początku 2017 roku. W swoim pierwszym (marcowym) turnieju jako yokozuna doznał kontuzji, która co prawda nie przeszkodziła mu wtedy w wygraniu zawodów, jednak spowodowała problemy w kolejnych. Jego występy w późniejszych turniejach były znacznie słabsze, co więcej, nie ukończył żadnego z nich, a w trzech nie wziął udziału w ogóle. Po wycofaniu się z zawodów w styczniu 2018 roku wyrównał zresztą niechlubny rekord pięciu zawodów pod rząd, w których nie wystąpił lub ich nie ukończył. Ta decyzja wywołała też spekulacje, że yokozuna może otrzymać „sugestię” zakończenia kariery.

W piątek 11 maja br. Tagonoura, właściciel stajni, w której trenuje Kisenosato, poinformował, że japoński wielki mistrz nie pojawi się także na turnieju letnim w Tokio. Powodem jest wciąż niewyleczona kontuzja i rekomendacja lekarzy, aby Kisenosato jeszcze przez miesiąc wstrzymał się od intensywnego wysiłku fizycznego. Oznacza to, że Japończyk wyrównał kolejny rekord – należący do byłego już yokozuny Takanohany – siedmiu nieukończonych zawodów pod rząd (począwszy od 1958 roku, czyli od kiedy odbywa się 6 turniejów rocznie).

Kisenosato zmaga się z urazem lewego mięśnia klatki piersiowej. Jak powiedział Tagonoura, dla yokozuny decyzja o wycofaniu się z majowej rywalizacji była bardzo trudna, ale nieunikniona.

Następny turniej będzie bardzo ważny. [Kisenosato] walczył z determinacją we wszystkich swoich zawodach. Powiedział mi, że rozważy swoje metody treningowe i (w lipcu) stanie do walki o życie”

– dodał Tagonoura.

Były yokozuna Takanohana, który opuścił 7 turniejów w latach 2001 i 2002, jednak we wrześniu 2002 roku powrócił na ring, odnosząc 12 zwycięstw i 3 porażki, zalecił natomiast rozwagę.

Powinien się spokojnie wyleczyć. Tak długo jak walczy, będzie w szczytowej formie. Ważne jednak jest, żeby nie ulegać pośpiechowi

– zasugerował.

Początek majowych zawodów odpuścił także Takayasu, również należący do stajni Tagonoura. Uległ on kontuzji w trakcie treningu w poniedziałek 7 maja i postanowił nieco odpocząć. Jeśli jednak zdrowie mu na to pozwoli, Takayasu zamierza dołączyć do turnieju w późniejszym czasie.

ŹRÓDŁA

The Japan Times (I)
The Japan Times (II)
The Asahi Shimbun
Japoński Związek Sumo - profil Kisenosato

TAGI:

Tokio   sztuki walki   sumo  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy