Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Społeczeństwo MNICH WNIÓSŁ POZEW PRZECIW ŚWIĄTYNI NA GÓRZE KŌYA

Mnich buddyjski medytujący w świątyni na górze Kōya; źródło: The Japan Times

25.05.2018 | 12:43
Opracowanie: Kinga Liszka

Kapłan pracujący na terenie buddyjskiej świątyni oskarżył prowadzącą ją instytucję między innymi o spowodowanie u niego uszczerbku na zdrowiu z powodu wielu godzin pracy.

Buddyjska świątynia na górze Kōya została zaskarżona przez jednego z pracujących tam mnichów, który twierdzi, że musiał pracować ponad siły, co zmusiło go do wzięcia przymusowego urlopu. Ogromny nakład pracy wywołał u niego depresję. Mnich w wieku ok. 40 lat wspomniał również o niewypłaconych przez świątynię pensjach. O wniesieniu pozwu poinformował w środę 16 maja jego prawnik.

Jak twierdzi poszkodowany, pracę na terenie góry Kōya rozpoczął w 2008 roku. W grudniu 2015 roku zaczął chorować na depresję i w marcu 2016 roku zwolnił się ze stanowiska. Do jego obowiązków należały m.in. codzienne przygotowania do porannej modlitwy dla odwiedzających świątynię, które zaczynały się przed 5:00 rano. Jego zadania, takie jak nieustanne bycie dyspozycyjnym dla gości, często trwały do późnych godzin wieczornych. W niektóre dni pracował bez przerwy przez 17 godzin. Lokalny urząd do spraw nadzoru warunków pracy potwierdził, że mnich prawdopodobnie przepracował nawet co najmniej jeden miesiąc bez ani jednego dnia wolnego. Jak donosi „The Japan Times”, mogło to być nawet 64 dni z rzędu między marcem a majem oraz 32 między wrześniem a październikiem 2015 roku.

Jeżeli jesteś mnichem, zbyt często pracujesz bez nadzoru wymiaru godzin. (…) Wykonujesz pracę, ale mówi się, że jest to część treningu religijnego. A skoro to trening, musisz to wytrzymać, nawet jeśli sprawia ci to szczególną trudność. (…) Poprzez tę sprawę chcemy udowodnić, że taki pogląd jest przestarzały

– powiedział Noritake Shirakura, prawnik poszkodowanego mnicha.

Pozew wpłynął do Sądu Rejonowego w Wakayamie 27 kwietnia 2018 roku. Mnich oczekuje 8,6 mln jenów (ok. 282 tys. zł*) odszkodowania.

Cmentarz Okunoin na terenie góry Kōya; źródło: Boutique Japan

Góra Kōya to siedziba buddyjskiej sekty Shingon, wyznania, które do Japoni sprowadził w 805 roku mnich Kōbō Daishi, znany również jako Kūkai. Na terenie góry znajduje się wiele świątyń, a także mauzoleum poświęcone założycielowi sekty. W tym miejscu kończy się również szlak pielgrzymkowy po 88 świątyniach wyspy Shikoku.

Podobne zdarzenie miało miejsce w świątyni Higashi Honganji, od zarządu której dwóch mnichów wynegocjowało wypłatę pieniędzy za pracę w nadgodzinach. 

*Przeliczono na podstawie średniego kursu NBP z dn. 17.05.2018 r.

ŹRÓDŁA

The Japan Times
Channel NewsAsia
japan-guide.com

TAGI:

religia   kontrowersje   praca  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy