Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Film HIROKAZU KOREEDA ZE ZŁOTĄ PALMĄ W CANNES

Hirokazu Koreeda ze Złotą Palmą; źródło: Nhân Dân

22.05.2018 | 08:46
Opracowanie: Olimpia Widowska-Wielandt

Japoński reżyser został wyróżniony najwyższą nagrodą za film „Shoplifters” (Manbiki Kazoku).

Tegoroczny Festiwal Filmowy w Cannes trwał od 8 do 19 maja. Podczas ogłoszenia wyników okazało się, że Złotą Palmę otrzymał film „Shoplifters” (Manbiki Kazoku) reżyserowany przez Hirokazu Koreedę. Produkcja opowiada o rodzinie mieszkającej w zrujnowanym domu w Tokio i utrzymującej się głównie z niewielkiej emerytury babci (w tej roli Kirin Kiki). Ponieważ pieniądze te nie wystarczają na codzienne potrzeby, zarówno rodzice, jak i dzieci „dorabiają” kradzieżami w sklepach. Pewnego zimowego dnia ojciec i syn napotykają drżącą z zimna dziewczynkę i w obawie, że pozostawiona samej sobie mogłaby zamarznąć, zabierają ją do domu.

Odbierając nagrodę Koreeda przyznał, że jest zaskoczony werdyktem jury, a dowodem tego miał być fakt, że trzęsły mu się nogi.

Bardzo się cieszę, że mogę tu być. Zawsze kiedy biorę udział w tym festiwalu filmowym, czuję się zmotywowany do tworzenia kolejnych filmów

– powiedział.

Jak podaje dziennik „The Japan Times”, 55-letniego reżysera do stworzenia filmu zainspirowały doniesienia o ludziach pobierających emerytury niezgodnie z prawem. Pragnął też pokazać osoby żyjące w trudnej rzeczywistości, dla których każdy dzień to walka o zdobycie środków do życia. Przewodnicząca jury Cate Blanchett przyznała, że choć wybór zwycięzcy był niezwykle trudny, to gra aktorska i wizja reżysera oczarowały sędziów.

„Shoplifters” pojawi się w japońskich kinach 6 czerwca tego roku. Jest to trzynasty film Koreedy i piąty nominowany do Złotej Palmy w Cannes. Wcześniejszym produkcjom Japończyka nie udało się jednak sięgnąć po najwyższy laur. W 2013 roku reżyserowany przez niego „Jak ojciec i syn” (Soshite chichi ni naru) został na tym festiwalu wyróżniony Nagrodą Jury. Poprzednim japońskim filmem nagrodzonym Złotą Palmą był natomiast „Węgorz” (Unagi) Shōheia Imamury z 1997 roku.

Trailer filmu „Shoplifters”; źródło: gomorrahizer/YouTube

ŹRÓDŁA

The Japan Times
The Asahi Shimbun
Variety
IMDB
Filmweb

TAGI:

wydarzenia   sztuka   film   nagroda   festiwal  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy