Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Społeczeństwo ODWIEDZINY HIBAKUSHA NA CEREMONII W MASSACHUSETTS

Shigeaki Mori i Susan Archinski; źródło: The Japan Times

02.06.2018 | 12:25
Opracowanie: Kinga Liszka

Shigeaki Mori wziął udział w uroczystości upamiętniającej amerykańskich jeńców wojennych, którzy zginęli w wyniku wybuchu bomby atomowej w Hiroszimie.

81-letni Shigeaki Mori jest jednym z tzw. hibakusha, czyli osób, które przeżyły wybuch bomby atomowej. 6 sierpnia 1945 roku miał 8 lat. Siła wybuchu bomby zmiotła go z mostu w pobliżu jego szkoły. Znajdował się wówczas ok. 2,5km od epicentrum.

Jako dorosły został historykiem i przez wiele lat trudnił się badaniem i identyfikacją 12 amerykańskich żołnierzy, którzy zginęli w wyniku wybuchu. Po 42 latach był w stanie określić tożsamość każdego z nich i starał się dotrzeć do ich krewnych, aby uzyskać zgodę na upamiętnienie ich na poświęconym ofiarom bomby grobowcu. Chciał umieścić ich imiona pośród 300 tysięcy innych, w tym Japończyków, Koreańczyków oraz Chińczyków.

W poniedziałek 28 maja Mori wziął udział w ceremonii w Lowell w stanie Massachusetts w Stanach Zjednoczonych, poświęconej amerykańskim jeńcom wojennym, którzy zginęli w wyniku ataku nuklearnego pod koniec II wojny światowej. Podczas uroczystości spotkał się z krewną jednego z poległych, Susan Archinski. Jej wuj Normand Brissette był oficerem marynarki wojennej, który po zostaniu jeńcem wojennym zmarł w wyniku promieniowania kilka dni po wybuchu. W swojej przemowie podczas uroczystości Mori powiedział, że Brissette był prawdziwym patriotą, który ryzykował życie w walce o swój kraj. Archinski przyznała, że spotkanie z Morim było dla niej bardzo wzruszającym przeżyciem, ponieważ jest wspaniałym człowiekiem, a jego żona cudowną osobą. Oboje spotkali się już wcześniej, w 2015 roku w Hiroszimie.

Dla Moriego jest to pierwsza wizyta w USA. W czwartek 24 maja uczestniczył w pokazie filmu „Papierowe latarnie” w San Francisco. Jest to film dokumentalny, ukazujący jego pracę nad identyfikacją zmarłych amerykańskich jeńców wojennych.

Cieszę się, że nie zaprzestałem swoich badań. (…) Uczyńmy XXI wiek (wiekiem) światowego pokoju

– powiedział Mori podczas pokazu.

Wcześniej wokół Moriego zrobiło się glosno z powodu faktu, że 27 maja 2016 roku został uściskany przez ówczesnego prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamę podczas jego historycznej wizyty w Hiroszimie.

Barack Obama i Shigeaki Mori; źródło: The Japan Times

ŹRÓDŁA

The Japan Times (I)
The Japan Times (II)

TAGI:

USA   Hiroszima   II wojna światowa   hibakusha  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Sadako w nowej odsłonie

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy