Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Sport TOCHINOSHIN NA MISTRZOWSKIEJ ŚCIEŻCE

Tochinoshin świętuje promocję do wyższej rangi; źródło: The Japan Times/KYODO

09.06.2018 | 13:35
Opracowanie: Olimpia Widowska-Wielandt

Pochodzący z Gruzji zapaśnik, który 2018 rok rozpoczynał jako maegashira, został promowany do rangi ōzekiego. Kolejnym stopniem jest już tylko yokozuna.

Tochinoshin (prawdziwe imię i nazwisko to Levan Gorgadze) pierwszą połowę tego roku może zaliczyć do niezwykle udanych. W styczniu zdobył Puchar Cesarski w Noworocznym Wielkim Turnieju Sumo, ponosząc tylko jedną porażkę – z yokozuną Kakuryū. Po tych zawodach został promowany z rangi maegashiry do sekiwake, czyli o dwa poziomy wyżej*. W marcowym turnieju w Osace Gruzin musiał co prawda uznać wyższość Kakuryū na drodze do zwycięstwa, ale udało mu się pokonać wielkiego mistrza w bezpośredniej potyczce. Podczas majowych zawodów w Tokio uwagę przykuł natomiast fakt, że przez pierwsze 12 dni sekiwake pozostawał niepokonany, a oprócz tego wygrał walkę z yokozuną Hakuhō. Ponadprzeciętny był także ostateczny osiągnięty przez Tochinoshina wynik: 13 zwycięstw i 2 porażki i choć znów nie wygrał, to zakończył zawody na pozycji wicelidera.

Po zakończeniu majowego turnieju Gruzin przyznał, że jest nieco rozczarowany, ponieważ 12 zwycięstw z rzędu zwiększyło jego apetyt na wygraną. Jego świetna postawa została jednak nagrodzona w inny sposób. Ostatniego dnia majowego turnieju Japoński Związek Sumo poinformował o planach promowania Tochinoshina do rangi ōzekiego. Oficjalną aprobującą decyzję w tej sprawie podjęto 30 maja, a Gruzin stał się tym samym trzecim zapaśnikiem z Europy (obok Bułgara Kotoōshū i Estończyka Baruto) i pierwszym reprezentantem swojego kraju, któremu udało się osiągnąć wspomniany poziom.  

Tochinoshin oczekiwał na wieści w stajni, w której trenuje, czyli Kasugano. Wiadomość dostarczyli wysłannicy Japońskiego Związku Sumo. Nowo mianowany ōzeki ukląkł i ukłonił się, po czym wygłosił krótką przemowę:

Będę się stosował do nauk właściciela mojej stajni i ciężko pracował, żeby być wzorem dla innych zapaśników.

Później wyznał, że konieczność wygłoszenia przemówienia w języku japońskim tak go stresowała, że kilka razy budził się w nocy.

Materiał filmowy na temat promocji Tochinoshina; źródło: David Zhvania/YouTube

30-letni Gruzin jest jednym z najstarszych zapaśników uzyskujących stopień ōzekiego. Wyrównał też rekord Masuiyamy II na zawodnika, któremu droga do tej rangi zajęła najdłużej, bo aż 60 turniejów. Właściciel stajni Kasugano przyznał, że nie spodziewał się, że Tochinoshin zajdzie tak daleko, a ogromną niespodzianką była już jego wygrana w turnieju noworocznym. Poprzednia promocja do rangi ōzekiego zapaśników z jego stajni miała miejsce 56 lat temu.

Uzyskana pozycja, oprócz wyższych zarobków, wiąże się między innymi z otrzymaniem miejsca parkingowego przy tokijskim Ryōgoku Kokugikan, do którego prawo mają zawodnicy wyłącznie w randze ōzekiego lub yokozuny. Dziennik „The Japan Times” podaje też, że do Gruzina zgłosiła się Coca-Cola z ofertą kampanii reklamowej z jego udziałem.

Jeśli Tochinoshin zwycięży w dwóch turniejach z rzędu lub zaprezentuje wysoką formę, ma szansę na zostanie yokozuną.

*rangi w najwyższej dywizji – makuuchi prezentują się następująco (od najwyższej do najniższej):
yokozuna
ōzeki
sekiwake
komusubi
maegashira

ŹRÓDŁA

The Japan Times (I)
The Japan Times (II)
NHK
The Japan News
Japoński Związek Sumo – profil Tochinoshina
Sumo Talk

TAGI:

ciekawostka   sport   sumo  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy