Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Kultura OGRÓD NA CIĘŻARÓWCE

Ogród z bonsai na miniciężarówce stworzony przez Kansaia Uekiego; źródło: Spoon&Tamago

13.06.2018 | 11:29
Opracowanie: Olimpia Widowska-Wielandt

Niewielkie ciężarówki, nazywane w Japonii kei tora, okazują się całkowicie wystarczać do założenia własnego miniogrodu, na tyle atrakcyjnego, aby zgłosić go potem do konkursu.

Wypielęgnowane ogrody są jednym z bardziej znanych elementów krajobrazu Japonii. Ich tworzenie jest uznaną w Kraju Kwitnącej Wiśni formą sztuki, objawiającej się w różnych stylach, takich jak ogrody zen, spacerowe, czy też kamienne. Jak się okazuje, nie potrzeba wcale dużej powierzchni, a nawet nie trzeba w ogóle posiadać kawałka ziemi, żeby móc założyć własny ogród, nawet ze stawem z rybkami. Wystarczy niewielka ciężarówka.

Kei tora, bo o nich mowa, to popularne w Japonii pojazdy ciężarowe o różnych kształtach i zastosowaniach, a licencje na ich produkcję są nawet sprzedawane za granicę. Zarówno cena, jak i rozmiar kei tora są relatywnie niewielkie, stąd wykorzystywane są w wielu dziedzinach, m.in. w rybactwie, budownictwie, czy ogrodnictwie. W tym ostatnim sprawdzają się też jako miejsce pod ogród, który następnie można zgłosić do konkursu organizowanego przez Japońską Federację Wykonawców Krajobrazów.

Podczas Kei Truck Garden Contest, właściciele miniciężarówek przyjeżdżają nimi na miejsce konkursu, a następnie przez kilka godzin tworzą ogrody na ich częściach ładunkowych. Warunkiem uczestnictwa jest wykorzystanie kei tora, a czas na zakończenie pracy ograniczony jest do kilku godzin. Niektóre ogrody hołdują tradycji, inne są bardziej nowoczesne. Wykonawcy w swoich dziełach stosują różnego rodzaju akcesoria, zatem oprócz roślin czy głazów pojawiają się w nich ławki lub krzesła, elementy oświetleniowe, stawy z rybkami, stoliki a nawet przesuwne drzwi. Przykładowe miniogrody na kei tora można obejrzeć tutaj.

Ogród ze stawem z rybkami, wykonany przez Inuiego Zouena; źródło: Spoon&Tamago

ŹRÓDŁA

Spoon&Tamago
My Modern Met
Japan Guide
Kei Cars Fanzine

TAGI:

ciekawostka   motoryzacja   kultura  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy