Sport JAPONIA W EUFORII PO ZWYCIĘSTWIE NAD KOLUMBIĄ

Japońscy kibice w Shibui; źródło: Japan Today

22.06.2018 | 07:09
Opracowanie: Ewa Kubasik

W pierwszym meczu grupy H mundialu w Rosji Japonia pokonała Kolumbię 2-1.

W całej Japonii wybuchła radość po nieoczekiwanym zwycięstwie na stadionie w Sarańsku. To pierwsze mundialowe zwycięstwo nad drużyną z Ameryki Południowej. Ponadto dla Japonii ostatnim zwycięskim spotkaniem w ramach Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej był mecz z Danią w czasie mundialu w RPA w 2010 roku.

W trzeciej minucie meczu sędzia pokazał czerwoną kartkę zawodnikowi Kolumbii, zatem przez większość spotkania drużyna ta grała w okrojonym składzie. Była to druga najszybsza czerwona kartka w historii Pucharu Świata i pierwsza w tym turnieju. Wtedy strzałem z rzutu karnego Shinji Kagawa zdobył pierwszego gola dla Japonii. Jeszcze w czasie pierwszej połowy do remisu doprowadził Juan Quintero, ale w 73 minucie wynik ostatecznie ustalił Yūya Ōsako.

Trener Japonii Akira Hishino, powołany na to stanowisko raptem dwa miesiące przed rozpoczęciem mistrzostw, tak skomentował wynik:

Zawodnicy trzymali się mocno, dobrze walczyli i to jest rezultat.

Zwycięstwo było tym większym zaskoczeniem, że w czasie mundialu w Brazylii Kolumbia rozgromiła Japonię 4-1. Jeden z kibiców stwierdził:

Nie sądziłem, że mamy większe szanse z drużyną z Ameryki Południowej. Ale zemsta jest słodka.

Setki fanów świętowały triumf w barach i na ulicach. Na słynnym skrzyżowaniu w Shibui słychać było piłkarskie przyśpiewki. Do ogólnej radości przyłączyli się również kierowcy samochodów, którym policja musiała przez głośniki przypominać o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego.

Niektórzy oddali również cześć ofiarom trzęsienia ziemi w Osace, wskutek którego zginęło 5 osób, a 370 zostało rannych. Jedna z tych osób, estetyk Mari Takada, powiedziała:

Jestem pewna, że piłkarze pamiętali o ofiarach. Mam nadzieję, że są w stanie trochę pocieszyć tych biednych ludzi.

Mecz sprawił radość nie tylko kibicom, ale również japońskiemu publicznemu nadawcy NHK. Według badania przeprowadzonego przez Video Research Ltd. w regionie Kanto pierwszą połowę meczu śledziło 42,8% oglądających telewizję, a drugą 48,7%. W czasie, gdy Japonia zdobyła drugą bramkę, było to 55,4%. Nieco gorsze wyniki zanotowano w regionie Kansai, gdzie pierwszą część spotkania oglądało 37,6% osób, a drugą 44,1% widzów.

Japonia i Senegal, który wygrał z Polską również 2-1, zajmują pierwsze miejsce w grupie.